لوگو پارس وب
مشاوره رایگان ۰۵۱۳۸۶۶۶۰۲۷

جهت دریافت مشاوره رایگان طراحی سایت با ما در تماس باشید

آشنایی با ابزار گوگل ادوردز و مزایای استفاده از آن

افزایش نیازها و کمبود وقت روز به روز احساس نیاز به فروشگاه‌ها، شرکت‌ها و کسب وکارهای آنلاین را بیشتر کرده است. بدیهی است که هرچه میزان حضور در بازارهای آنلاین بیشتر باشد رقبا تجاری بیشتری برای کسب وکارها در حوزه‌های مختلف بوجود می‌آید. موتورهای جست وجو و جذب بازدید کنندگان به سایت از طریق این پلتفرم‌ها همواره از اهداف اصلی مدیران است. یکی از سریع‍‌ترین راه‌کارهای جذب بازدید از موتور جست و جو گوگل، استفاده از خدمات تبلیغات گوگل یا همان گوگل ادز (Google Ads) است.

در این مقاله از شرکت طراحی سایت پارس وب قصد داریم تا شمارا با ابزار کاربردی و نتیجه محور گوگل ادوردز آشنا کرده و مزایای استفاده از خدمات این ابزار و تاثیر آن در پیشرفت یک کسب وکار را توضیح دهیم.

همانطور که می‌دانید عمولا 2 روش اصلی برای قرارگرفتن در صفحه اول نتایج گوگل وجود دارد.

گوگل ادورز

 1. Google Ads( گوگل ادز)
 2. Search Engine Optimization(سئو)

عدم اطلاع از ساز و کار این 2 روش باوری غلط در بین مصرف کنندگانشان ایجاد کرده است. به طور مثال اغلب افراد بر این باور هستند که بین این 2 روش تفاوتی وجود نداشته و هردو راه‌کار به یک صورت پیش می‌روند. در صورتی که علاوه بر تفاوت در ساز و کار ، نتایج بدست آمده در هر روش با روش دیگر متفاوت است.

تبلیغات گوگل چیست ؟

همه ما گوگل را به عنوان بهترین و کامل‌ترین منبع برای رفع نیازهای خود در فضای وب می‌دانیم و به آن به چشم پلی ارتباطی میان خود و سایت ارائه دهنده خدماتی مورد نیازمان نگاه می‌کنیم. این ابزار سیستمی به منظور دریافت تبلیغات از طریق پلتفرمی اختصاصی و نمایش آن در رتبه‌های برتر موتور جست و جو خودش طراحی کرده است. تبلیغات اشاره شده در 2 حالت تبلیغات کلیکی و تبلیغات بنری توسط کاربران انتخاب و مورد استفاده واقع می‌شوند.

تبلیغات کلیکی بخش پرطرفدار داستان می‌باشد. به این صورت که اگر شما کسب وکار آنلاین داشته و قصد ارائه خدماتی خاص به مشتریان خود هستید، تبلیغات کلیکی ادوردز را می‌توان بستری مناسب برای نمایش کسب وکارتان دانست.

این روش در مقایسه با روش‌های قدیمی مانند چاپ آگهی، بنر، تراکت و … بازدهی بیشتری دارد. طیف افرادی که روزانه تبلیغات ادوردز را مشاهده می‌کنند به مراتب بیشتر و وسیع‌تر از افرادیست که بنر یا بیلبوردهای شهری را می‌بینند.

آشنایی با ویژگی‌های Google Adwords

در ادامه به بررسی مهم‌ترین ویژگی‌های این ابزار خواهیم پرداخت.

 1. راه حلی مناسب و کم هزینه برای شروع کسب وکار
 2. ورود حجم بالای ترافیک به وب سایت
 3. قابلیت ساخت و اجرا تبلیغات خاص در بازه زمانی مشخص
 4. نیاز به بهینه سازی سایت و محتوای منتشر شده در آن نیست. ( لازم به ذکر است اگر به این موارد اهمیت بیشتری بدهید با پرداخت وجه کمتر به ازای هر کلیک، رتبه بهترین در گوگل بدست ‌می‌آورید.)
 5. تبلیغات مرتبط با فعالیت سایت خود تعریف کنید.
 6. امکان تنظیم بودجه بندی برای هر تبلیغ در روز و ساعاتی مشخص
 7. تنظیم و زمان بندی نمایش تبلیغات برای کاربران

آشنایی با مزیت‌های تبلیغات گوگل ادوردز

 1. افزایش آگاهی برند
 2. افزایش میزان نمایش تبلیغات برای کاربران هدفمند
 3. امکان تست‌های مکرر و انتخاب بهترین گزینه
 4. اثرگذاری مستقیم روی مخاطب با هدف خرید
 5. افزایش رتبه تبلیغات نسبت به تبلیغات رقبا

افزایش آگاهی برند

زمان‌های گذشته واژه آگاهی برند با روش‌هایی مانند تبلیغات در روزنامه، بیلبوردهای شهری، رادیو و… محقق می‌شد. این دسته از روش‌ها مناسب کسب وکارهایی بود که محصولات مصرفی عرضه می‌کردند و محصولات B2B نداشتن بستری برای تبلیغات و تحقق صحیح واژه آگاهی برند را حفره‌ای بزرگ در دسته خود می‌دانستند. تبلیغات دیجیتال بخصوص ظهور پلتفرم‌های تبلیغاتی گوگل مانند ادوردز تحول بزرگی در در برندها ایجاد کرده و به بستری مناسب برای نمایش آن‌ها در موتور جست وجو تبدیل شد.

گوگل ادورز

افزایش رتبه تبلیغات نسبت به تبلیغات رقبا

در همین ابتدا بگوییم داشتن رتبه بالاتر در تبلیغات نسبت به رقبا می‌توان از مهم‌ترین مزایای استفاده از گوگل ادوردز باشد. با کمی دقت و مشاهده تبلیغات شهری می‌توان به رقابت بین برند‌ها و تاثیرات آن در نحوه تبلیغات پی برد. حال همین حالت را برای خود در نظر بگیرید. شما صاحب یک کسب وکار هستید که واضحا با رقیب خود رقابت تنگا تنگ دارید و تصور دارید که مشتریان شما و درصد بالایی از سود کاریتان با این رقبا تقسیم می‌شود.

اکثر اوقات این رقیب شما در گوگل رنکینگ بهتری دارد. شما به کمک گوگل ادوردز می‌توانید از استراتژی‌های مناقصه اتوماتیک “هدف‌گیری رنک بالا” استفاده کنید تا مناقصه‌تان را تنظیم کرده و در آنجا از رقیب مورد نظرتان از نظر رنک جلو بزنید. داشتن رنک بالا برای تبلیغات رقیب می‌تواند به یکی از اساسی‌ترین مزایای گوگل ادوردز نسبت داده شود.

سوال: گوگل ادز یا سئو؟

در نگاه کلی می‌توان گفت بسته به زمان هر دو روش از برنامه پیشرفت کسب وکارهای آنلاین جدانشدنی بوده و مکمل یکدگیر هستند. اما در نگاه دقیق‌تر و با توجه به تجربیات به دست آمده توسط کسب وکارهای مختلف این نظریه وجود دارد که اگر شما کسب وکاری نوپا و یا به اصطلاح استارت آپی هستید استفاده از گوگل ادز سرعت پیشرفت و دستیابی به تارگت‌ها را بیشتر خواهد کرد. در نظر داشته باشید پس از اتمام تبلیغات و دستیابی به بخشی از اهداف، پیاده سازی فاکتورهای سئو به صورت اصولی و حرفه‌ای به منظور ماندگاری روند صعودی پیشرفت امری ضروری است.

نکته» پیشرفت کسب و کار توسط ادوردز زمانی به دست می‌آید که به آنالیز درست رفتار کاربران آن‌ها را به مشتریان بلقوه تبدیل کرده و با این کار بازدیدکنندگان ثابتی برای وب سایت خود داشته باشید.

آموزش کار با گوگل ادورز

در این بخش می‌خواهیم با صفر تا صد آموزش کار با گوگل ادوردز در خدمت شما باشیم. گوگل ادوردز یکی از ابزار عالی گوگل برای استارتاپ‌ها، فروشگاه‌های آنلاین و وب‌سایت‌هایی است که به‌تازگی شروع به کار و فعالیت کرده‌اند و می‌خواهند در مدت زمان کوتاهی، حجم بالایی از ترافیک را به‌سمت سایت و صفحات خود جذب کنند.

یکی از چالش‌های دشوار و آزاردهنده کسب‌وکارهای نوپا، جذب مشتری، بازاریابی و تبلیغات محصولات و خدمات ارائه شده است. کسب‌وکارهای نوپا و استارتاپی معمولاً بودجه کمی برای تبلیغات در اختیار دارند، بنابراین یا باید با سرعت لاک‌پشتی به‌سمت موفقیت و برندشدن حرکت کنند یا به فکر افزایش بودجه خود باشند؛ اما راه سومی هم وجود دارد؛ ابزاری قدرتمند به نام گوگل ادوردز. در ادامه با ابزار گوگل ادوردز بیشتر آشنا خواهیم شد.

ابتدا هدف و محصول خود را بشناسید

برای اینکه از کار کردن با گوگل ادوردز بیشترین نتیجه ممکن را به دست بیاورید، ابتدا باید با هدف اولیه، هدف نهایی، انگیزه و نحوه انتخاب و ایجاد کمپین‌های تبلیغاتی متناسب با محصول و سرویس خود آشنا شوید. هدف و محصول خود را تعریف کنید، مشتری خود را مشخص کنید و نسبت به اهداف خود و تأثیر ابزارهای تبلیغاتی مانند گوگل ادوردز واقع‌بین باشید.

کار کردن با گوگل ادوردز

مانند تمامی سرویس‌های آنلاین پولی و رایگان گوگل و سایر ارائه‌دهندگان خدمات مشابه، برای استفاده از ابزار گوگل ادوردز باید ابتدا یک حساب کاربری در این پلتفرم برای خود ایجاد کنید. برای این کار (VPN) فیلترشکن خود را روشن کرده و عبارت https://ads.google.com/ را جستجو کنید. البته وب‌سایت اصلی و قسمت Home این سایت بدون نیاز به تغییر IP باز می‌شود؛ اما در اولین قدم که انتخاب گزینه Start Now است، نیاز به تغییر دادن IP خود خواهید داشت.

با انتخاب گزینه Start now پنجره‌ای برای شما باز خواهد شد که از شما اطلاعات مربوط به اکانت ایمیل و پسورد آن سوال شده است. در این قسمت یک آدرس ایمیل معتبر و در دسترس و پسورد آن را وارد کرده و گزینه Next را انتخاب کنید.

در مرحله بعدی ۲ گزینه برای انتخاب به شما پیشنهاد می‌شود؛ گزینه New Google Ads Account و گزینه Switch Google Account. اگر قصد عوض‌کردن آدرس ایمیلی را دارید که با آن لاگین شده‌اید، گزینه دوم را انتخاب کنید. در غیر این صورت گزینه New Google Ads Account را انتخاب کنید و وارد مرحله بعدی شوید.

در ادامه باید فرمی را پر کنید که شامل اطلاعات هویتی شما مانند نام و نام خانوادگی، کشور محل زندگی، تاریخ تولد و … است. پس از پر کردن این اطلاعات، از شما در مورد آدرس وب‌سایت و صفحات شما سوال خواهد شد. در این قسمت آدرس سایتی را وارد کنید که می‌خواهید در مورد آن، کمپین‌های تبلیغاتی راه‌اندازی کنید.

پس از ساخته‌شدن حساب کاربری، یک کد ۱۰ رقمی در قسمت بالا و سمت راست تصویر درست زیر آدرس ایمیل‌تان، به شما اختصاص خواهد یافت که این کد معرف شما و وب‌سایت‌تان به گوگل است. در این قسمت شما با ۲ نوع سازوکار و پیکربندی روبرو خواهید شد.

در واقع گوگل، کاربران سرویس گوگل ادوردز خود را به ۲ بخش کاربران عادی و کاربران حرفه‌ای (professional marketer) تقسیم کرده است و برای هرکدام، ابزار و گزینه‌های مختلفی را ارائه می‌دهد. حالت نرمال و پیش فرض گوگل، کاربران عادی هستند که گزینه‌هایی مانند Get more calls، Get more website sales or leads، Get more visits to your physical location و گزینه Get more views and engagement on YouTube را در اختیار دارند.

با انتخاب هرکدام از این گزینه‌ها و کلیک‌کردن روی دکمه Next، وارد صفحه جدیدی خواهید شد که از شما درباره هدلاین‌های کمپین تبلیغاتی و مقاصدی که قصد فوکوس‌کردن روی آن‌ها را دارید، سوال پرسیده شده است.

اما اگر کاربر عادی نیستید و می‌خواهید به‌عنوان یک کاربر حرفه‌ای از ابزار گوگل ادوردز استفاده کنید، در پایین صفحه و زیر دکمه‌های Next و Back، روی عبارت Switch to Expert Mode کلیک کنید. با کلیک روی این عبارت وارد پنجره جدیدی خواهید شد. در این پنجره، گوگل از شما می‌خواهد هدفی (Objective) را انتخاب کنید تا گوگل، تجربیات خود را با اهداف و تنظیماتی که برای کمپین شما بهترین حالت ممکن را رقم می‌زند، در اختیار شما قرار دهد.

گزینه‌های پیش ‌فرضی که به‌عنوان هدف ایجاد کمپین، در این مرحله در اختیار دارید و می‌توانید بین آن‌ها دست به انتخاب بزنید، به شرح زیر هستند:

 • Sales: (افزایش فروش آنلاین، پرداخت‌های درون برنامه‌ای موبایل، فروش تلفنی و فروش مغازه).
 • Leads: (دریافت لید و سرنخ از مخاطبان بالقوه).
 • Website traffic: (افزایش ورود افراد علاقه‌مند و ترافیک مناسب به وب‌سایت).
 • Product and brand consideration: (تشویق مردم به جستجو کردن در مورد محصولات یا خدمات شما).
 • Brand awareness and reach: (افزایش آگاهی برند).
 • App promotion: (افزایش تعداد نصب و تعامل با اپلیکیشن).
 • Local store visits and promotions: (به مشتری‌های بیشتری در مورد موقعیت جغرافیایی مغازه شما اطلاعات می‌دهد).
 • Create a campaign without a goal’s guidance: (با انتخاب این گزینه، فرآیند کمپین را بدون هدف اولیه خاصی شروع کنید).

با انتخاب هرکدام از موارد بالا، گزینه‌های مرتبط بعدی از شما سوال خواهد شد. سپس می‌توانید روی گزینه Continue کلیک کنید و وارد مرحله بعد شوید. اگر می‌خواهید کمپین تبلیغاتی خودتان را بسازید، روی گزینه Create an account without a campaign کلیک کنید.

با انتخاب گزینه Create an account without a campaign، از شما درباره کشور محل زندگی، ساعت زمانی و پول رایج کشور سوال خواهد شد. این اطلاعات را دقیق وارد کنید، چرا که پس از ثبت نهایی، دیگر قابلیت ادیت و تغییرات را ندارند. گزینه Submit را انتخاب کنید تا مراحل ایجاد حساب کاربری به اتمام برسد. اکنون با انتخاب گزینه Explore Your Account، وارد صفحه پنل کاربری حساب گوگل ادوردز خود خواهید شد.

در ادامه کافی است از زبانه Campaigns گزینه New Campaign را انتخاب کنید. سپس هدف کمپین خود را انتخاب کنید و مراحل را تا انتها پیش ببرید. بسته به گزینه‌ و هدفی که در این مرحله انتخاب می‌کنید، ادامه مسیر متفاوت خواهد بود.

مرحله بعدی، کلیک روی گزینه Select Campaign Settings برای انجام تنظیمات گوگل ادز برای کمپین است. در گزینه Campaign name، یک نام برای کمپین خود انتخاب کنید. در مرحله بعدی آن شبکه‌هایی که می‌خواهید تبلیغات شما در آن پلتفرم‌ها منتشر شود را انتخاب کنید. برای مثال اگر می‌خواهید کمپین شما فقط در موتور جستجوی گوگل منتشر و دیده شود، گزینه Search Network را انتخاب کنید و مراحل را پیش ببرید.

نتیجه گیری

در این مقاله از پارس وب با ابزار کاربردی گوگل به نام ادوردز آشنا شدیم. از تبلیغات دیجیتال صحبت کرده و از اثرگذاری بیشتر آن‌ها نسبت به تبلیغات به روش‌های قدیمی در این مقاله گفتیم. در ادامه با مزایای استفاده از تبلیغات گوگل آشنا شده و به انتخاب 2 مورد را به شما توضیح دادیم. اگر علاقه‌مند به حوزه طراحی سایت و سئو بوده و قصد آشنایی با بخش‌های مختلف آن را دارید به بلاگ پارس وب سر زده و بروزترین مقالات ما در این 2 حوزه را مطالعه کنید.

گوگل ادورز
فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
در صورتیکه مایل به مشاوره تلفنی هستید فرم زیر را پر کرده و منتظر تماس کارشناسان پارس وب باشید…
دریافت مشاوره رایگان تلفنی