لوگو پارس وب
مشاوره رایگان ۰۵۱۳۸۶۶۶۰۲۷

جهت دریافت مشاوره رایگان طراحی سایت با ما در تماس باشید

گوگل آنالیتیکس و مزایای استفاده از آن

در مقالات گذشته متوجه شدیم که طراحی سایت به عنوان ابتدایی‌ترین مرحله برای ورود یک کسب وکار به فضای دیجیتال و وب است. توجه به کاربر و پیاده‌سازی المان‌ها و طرح‌های منحصر به فرد رفته رفته به جذب ورودی بیشتر و در نتیجه پیشرفت کسب وکار شما در این فضا کمک خواهد کرد. حال قدم بعدی پس از جذب کاربر، آنالیز رفتار او در سایت است.

زمانی که حرف از آنالیز رفتار کاربر در سایت به میان می‌آید نام ابزارهایی همچون سرچ کنسول و آنالیتیکس دو ابزار تخصصی گوگل برای وب مستران و کارشناسان سئو و دیجیتال مارکترها بیشتر دیده می‌شود. در این مقاله از پارس وب قصد داریم تا یکی از کاربردی‌ترین ابزارهای ارائه توسط گوگل یا همان گوگل آنالیتیکس را به شما معرفی کنیم.

آشنایی گوگل آنالیتیکس

گوگل آنالیتیکس چیست؟

در تعریف به زبان ساده برای این ابزار که توسط خود گوگل ارائه شده است میبینیم که به آن ابزاری رایگان برای کسب اطلاعاتی کاربردی در رابطه با سایت و کاربران آن گفته شده است. بیشترین هدف استفاده از این ابزار این است که بدانیم چه کسانی از کجا وارد سایت شده، به کدام صفحه رفته، پس از ورود چه کارهایی انجام داده و … است.

استفاده از آنالیتیکس برای چه افرادی مناسب و ضروری است؟

 1. مدیران سایت‌های مختلف
 2. وبمسترها
 3. کارشناسان سئو
 4. متخصصین محتوا
 5. دیجیتال مارکترها
 6. افرادی که مدیریت کمپین‌های تبلیغاتی را برعهده دارند

این افراد به منظور مدیریت بهتر هزینه‌ها، بررسی رفتار کاربر و اعمال تغییرات در صورت نیاز و اتخاذ تصمیمات بهتر به منظور پیشبرد اهداف وب سایت از آنالیتیکس استفاده می‌کنند.

با Google Analytics چه کارهای می‌توان کرد؟

در این بخش به معرفی برخی قسمت‌‌ها و گزارشاتی که دریافت آن‌ها از این ابزار درست یا غلط بودن تصمیمات ما در رابطه با آینده یک وب سایت مشخص می‌کند، خواهیم پرداخت.

 1. Home

در ابتدای ورود شما به این ابزار ابتدای منو Home برای شما به صورت پیش‌فرض انتخاب شده است. در این منو جداول و نمودارهایی از بخش‌های مختلف این ابزار مشاهده می‌کنید. ترکیبی از بخش Audience،Real-Time،Behavior و … در این صفحه قابل مشاهده است. به منظور دسترسی به گزارش اصلی روی گزینه‌های مربوط به هر بخش کلیک کنید.

 1. Audience

همانطور که از اسم این بخش پیداست اطلاعات و آمارهایی در ارتباط با کاربران سایت و میزان ورودی به ما ارائه می‌کند. با بهره‌گیری و آنالیز دیتا ارائه شده در این قسمت متوجه می‌شوید که چه میزان کاربر وارد سایت شده، چه مقدار از آن‌ها قدیمی و چه تعداد جدید الورود بوده‌اند، میزان حضور آن‌ها در سایت چقدر بوده و …

 1. Real-Time

این گزارش به شما این امکان را می‌دهد که ببینید چه کسی در سایت شما است و در حال حاضر چه کار می‌کند. اگر در رسانه‌ها فروش می‌کنید، یا فقط می‌خواهید عملکرد سایت را در زمان واقعی ببینید، پس این همان جایی است که شما باید به آن بپردازید.

کاربرد اصلی این گزارش برای زمانی است که کمپین تبلیغاتی جدیدی راه اندازی کرده‌اید و میخواهید از صحت داده‌ها مطمئن شوید. یا زمانی که میخواهید تنظیمات جدیدی مانند ایونت‌ها (events) را تست کنید.

 1. بخش Behavior

این بخش اطلاعاتی در رابطه با اینکه چه نوع بازدید کننده‌ای چه فعالیت در وب‌سایت شما انجام داده است بدست خواهید آورد. متخصصین Google Analytics از این بخش به منظور ارزیابی عملکرد سایت در تاریخی مشخص و همچنین تصمیم‌گیری درباره اقدامات بعدی بازدیدکنندگان استفاده می‌کنند.

مزایای گوگل آنالیتیکس

فرهنگ لغت ساده آنالیتیکس

در این بخش واژه‌هایی را آماده کرده‌ایم که پایه‌های تشکیل دهنده این ابزار تخصصی است. اگر شما هم برای بررسی آمارها و نمودارهای رفتاری سایت خود از آنالیتیکس کمک می‌گیرید، دانستن معانی و تعاریف واژه‌های زیر در صحت گزارش گیری شما کمک بیشتری خواهد کرد.

 • ابعاد (Dimensions): منظور از بعد (یا دایمنشن) یکی از خصوصیات و ویژگی‌های بارز وب‌سایت یا برنامۀ گوشی است که می‌تواند مقادیر مختلفی را بپذیرد. نوع مرورگر، صفحۀ خروج کاربر، صفحات مورد بازدید و زمان حضور کاربر در وب‌سایت از نمونه ابعادی هستند که در گوگل آنالیز وجود دارد.
 • متریک‌ها (Metrics):  در واقع متریک‌ها تا حدی با ابعاد در ارتباط هستند به طوری که می‌توان آن‌ها را خصوصیت درونی و قابل اندازه گیری Dimension ها دانست. به طور مثال از انواع متریک‌ها می‌توان مدت زمان حضور کاربر در سایت دانست.
 • دوره‌ها (Sessions): دوره به مدت زمانی اطلاق می‌شود که کاربر به صورت فعال با وب‌سایت، برنامۀ گوشی یا سایر رسانه‌های شما در ارتباط است. تمام اطلاعات در مورد تعاملات کاربر (تعداد صفحاتی بازدیدی، رویدادها، میزان خرید و …) در طی یک دوره حساب می‌شوند. دوره‌ها معمولاً بعد از 30 دقیقه عدم تعامل کاربر با وب‌سایت یا برنامۀ شما بسته می‌شوند و در صورت بازگشت کاربر، یک دورۀ جدید باز خواهد شد.
 • کاربران (Users): به دسته افرادی گفته می‌شود که لااقل برای یک دوره یا همان session در سایت شما حضور داشته‌اند. آنالیتیکس با این معیار کاربران را شناسایی می‌کند.
 • بازدیدکنندگان (Visitors): کاربرانی که از روش‌های مختلف از سایت شما بازدید کرده‌اند. این کاربران به 2 دسته کاربران جدید و کاربران قدیمی تقسیم می‌شوند. کاربران قدیمی به دسته کاربرانی گفته می‌شود که در گذشته زمانی را در سایت شما حضور داشته‌اند.
 • بازدید صفحات (Pageviews): منظور از این عبارت تعداد کل دفعاتی است که یک صفحه مشاهده شده است. توجه داشته باشید که بازدیدهای مکرر توسط یک کاربر تکراری نیز در این مقدار حساب می‌شود.
 • صفحات/دوره‌ها (Pages/Sessions): صفحات/دوره‌ها به میانگین تعداد صفحاتی اطلاق می‌شود که در طی یک دوره دیده می‌شود. بازدیدهای تکراری از یک صفحه نیز در این مورد حساب می‌شود.
 • میانگین زمانِ دوره (Avg. Session Duration): میانگین زمانی است که دوره‌های استفادۀ کاربران به طول انجامیده است.
 • نرخ پرش (Bounce Rate): منظور از نرخ پرش، درصد کسانی است که تنها یک صفحه از وب‌سایت شما را مشاهده کرده‌اند. (بازدیدی که در آن کاربر به وب‌سایت شما وارد شده و بدون آنکه هیچ تعاملی با آن داشته باشد، صفحه را بسته است) هر چقدر که نرخ پرش وب‌سایت شما کمتر باشد، یعنی وب‌سایت شما در حفظ کاربر موفق‌تر عمل کرده است.
 • دوره‌های جدید (New Sessions): یک تخمین از تعداد بازدیدهایی است که برای اولین بار و توسط کاربران جدید صورت می‌گیرند. دلیل تخمینی بودن این درصد این است که کاربر ممکن است با یک آی پی جدید به سایت شما وارد شود.
 • اهداف (Goals): شما می‌توانید در گوگل آنالیتیکس اهدافی برای خود تعیین کنید. اینکار به شما اجازه می‌دهد که میزان موفقیت سایت خود را اندازه‌گیری کنید و ببینید که چند درصد از کاربران یک فرآیند مشخص که برای شما مهم است را در وب‌سایت طی می‌کنند.
 • تبدیل‌ها (Conversions): تبدیل‌ها زمانی صورت می‌گیرند که یک کاربر اهداف شما را عملی می‌کند و در نتیجه تبدیل به یک کاربر ثابت یا مشتری شما ‌شود. مثلاً وقتی یک کاربر در وب‌سایت شما ثبت نام می‌کند یا یک خرید را انجام می‌دهد.
 • کمپین‌ها (Campaigns): کمپین‌ها به شما اجازه می‌دهد که پارامترهای شخصی خود را برای هر صفحه‌ای که دوست دارید اضافه کنید تا بتوانید اطلاعات بیشتری را از کاربران خود بدست آورید.
 • جذب (Acquisition): منظور از جذب، روشی است که کاربران خود را بدست آورده‌اید. مثلاً ممکن است طریقۀ جذب یک کاربر، موتور جستجوی گوگل باشد.
 • رفتار (Behavior):  با بررسی این قسمت اطلاعات جامعی از رفتار کاربر به دست آورده که بر اساس آن‌ها تغییراتی در راستای رضایت بیشتر کاربر در محتوا سایت خود اعمال کنید.

معرفی آنالیتیکس GA4 

گوگل آنالیتیکس یکی از ابزارهای رایگان گوگل برای مدیران وب‌سایت، دیجیتال مارکترها و سئوکارانی است که قصد تحلیل رفتار کاربران و مشخص‌کردن استراتژی فروش خدمات و محصولات خود بر اساس نیاز و تمایلات آن‌ها را دارند.

یکی از بزرگ‌ترین مزایای گوگل‌آنالیتیکس یا همان گوگل آنالیز، در کنار امکان استفاده رایگان از این ابزار، این است که تمام ابزارهایی که گوگل و شرکت‌های مشابه، برای آمارگیری و تحلیل اطلاعات کاربران منتشر کرده‌اند، قابلیت تلفیق و ترکیب‌شدن با گوگل آنالیتیکس را دارند و کاملاً و با این ابزار سازگار هستند؛ ابزارهایی مانند گوگل ادوردز و تگ منیجر.

در اکتبر سال ۲۰۲۰ میلادی بود که گوگل خبر از انتشار یک نسخه جدید و بهبودیافته از گوگل آنالیز، تحت عنوان گوگل آنالیتیکس ۴ یا به‌اختصار، GA4 را به کاربران داد. نسخه‌ای به روز از گوگل آنالیتیکس قدیمی و دوست داشتنی که به گوگل آنالیتیکس یونیورسال (Universal Google Analytics) معروف بود.

آنالیتیکس ga4

نسخه جدید از نظر شکل ظاهری و گزینه‌هایی که برای تحلیل در اختیار وب مسترها قرار می‌داد، تفاوت‌های زیاد و آشکاری با نسخه قبلی خود داشت، موضوعی که در ابتدا باعث وحشت سئوکارارن و مدیران وب‌سایت‌های بزرگ شد؛ اما گوگل اطلاع داد که تا آشنایی کامل کاربران از نسخه جدید گوگل آنالیز، نسخه قدیمی همچنان به سرویس‌دهی خود ادامه خواهد داد.

گزینه محبوب Goals دیگر جایی روی میز کار و صفحه اصلی ندارد و سازوکار ایونت ترکینگ (Event Tracking) به‌طور کلی تغییر کرده است. ابزای به نام Debug View به نسخه گوگل آنالیتیکس ۴ اضافه شده است که در نسخه قبلی و قدیمی وجود نداشت. ابزارهای تحلیل رفتار کاربران، نرخ تبدیل کاربران، نرخ پرش، احتمال بازگشت نرخ سرمایه و دیگر موارد آماری، در گوگل آنالیتیکس ۴ بهبود یافته و دقیق‌تر شده است.

بررسی تفاوت‌های GA4 و Universal (300 کلمه)

همان‌طور که متوجه شدیم، نسخه ۴ گوگل آنالیز در واقع یک فیس لیفت برای نسخه قدیمی گوگل آنالیتیکس یونیورسال است که در آن، شکل و شمایل سایت عوض شده است، گزینه و آپشن‌های تحلیل و آمارگیری از رفتار و کلیک‌های کاربران کم و زیاد شده است و بسیاری موارد دیگر. در ادامه درباره اساسی‌ترین تغییراتی که گوگل در نسخه گوگل آنالیتیکس خود برای کاربران تدارک دیده است، صحبت خواهیم کرد.

یکی از بزرگ‌ترین به‌روزرسانی‌هایی که گوگل با آن، حسابی کاربران قدیمی خود را سر ذوق آورد، امکان پشتیبانی از دستگاه‌های مختلف است. یکی از سخت‌ترین چالش‌هایی که همواره وب مسترها با آن درگیر بودند، این بود که ردیابی گوشی‌های تلفن همراه و تحلیل کاربرانی که با گوشی در حال کار بودند، کار بسیار سخت و دشواری بود.

تکنولوژی و کدنویسی‌های گوشی‌های تلفن همراه با ویندوز و دسکتاپ تفاوت دارد. به همین دلیل روش‌های ردیابی هرکدام نیز متفاوت است. بنابراین وب مسترها برای ردیابی کاربران گوشی‌های هوشمند، از ابزارهایی مانند Google Analytics for Apps، Firebase Analytics و Google Analytics for Firebase در کنار گوگل آنالیز دسکتاپ استفاده می‌کردند. در واقع، ردیابی کاربران هر دو پلتفرم بسیار پیچیده و دشوار بود و وب مسترها از یک سیستم یکپارچه محروم بودند.

در گوگل آنالیتیکس ۴، نقطه داده در دستگاه‌های مختلف یکپارچه‌سازی شده است. یک SDK برای گوشی‌های اندرویدی و آیفون و یک کتابخانه JavaScript در دسترس است که برای ردیابی وب‌سایت شما، از Gtag استفاده می‌کند. بنابراین دیگر نیازی به کار با ابزراهای چندگانه برای تحلیل کاربران دسکتاپ و گوشی‌های هوشمند نیست.

تفاوت دیگر گول آنالیتیکس ۴ با نسخه قبلی خود این است که دیگر با زبانه‌هایی مانند pageview، transaction، social interactions و …، سروکار نداریم و همه این موارد در قالب Event یکپارچه‌سازی شده است. دلیل این اتفاق آینده‌نگرانه این است که داده‌هایی که توسط اپلیکیشن‌های یک گوشی همراه هوشمند تولید می‌شود، با داده‌های تولید شده توسط وب‌سایت، تفاوت دارند.

نسخه جدید گوگل آنالیتیکس منعطف‌تر و تعاملی‌تر از نسخه قبلی است. گوگل آنالیتیکس ۴ امکان ایجاد گزارش‌های دلخواه را برای شما فراهم می‌کند و دیگر صرفاً یک ابزار گزارش‌دهی نیست.

آشنایی با گزارشات GA4 (400 کلمه)

گزارش‌های پیش فرضی مانند landing page و site search، دیگر وجود خارجی ندارند و ابزاری بسیار قدرتمندتر و دقیق‌تر تحت عنوان Analysis Hub به نسخه جدید گوگل آنالیتیکس اضافه شده است. با Analysis Hub می‌توانید گزارش‌های موردی و اطلاعات مورد نیاز خود را عمیق‌تر تجزیه‌وتحلیل کنید.

برای شروع به تب Analysis رفته و روی عبارت Analysis Hub کلیک کنید. در این مرحله با دو سازوکار مختلف برای ایجاد گزارش روبرو هستید. اگر می‌خواهید از پیکربندی پیش فرض گوگل استفاده کنید، گزینه Exploration و اگر می‌خواهید خودتان از ابتدا شروع کنید گزینه Blank را انتخاب کنید. سربرگ Analysis Hub شامل سه ستون اصلی متغیرها (Variables)، تنظیمات تب (Tab settings) و خروجی یا Output است. Output همان گزارشی است که براساس پیکربندی خودتان ایجاد کرده‌اید.

اگر مدیر سایت یا سئوکار هستید، احتمالاً با سربرگ متغیرها آشنایی دارید؛ اما تمام برداشت‌های خود از متغیرهای گوگل تگ منیجر را دور بریزید. بخش متغیر‌ها در گوگل آنالیتیس ۴، هیچ‌گونه ارتباطی با متغیرهای گوگل تگ منیجر ندارد. در این قسمت داده‌هایی را که می‌خواهید در گزارش خود استفاده کنید، تنظیم خواهید کرد، مانند؛

 • محدوده زمانی (Date range)
 • سگمنت‌ها (Segments: در این بخش با متغیرهایی مانند کشور، دایرکت ترافیک، پید ترافیک و … روبرو هستید و همچنین می‌توانید موارد دلخواه خود را اضافه کنید.)
 • Dimensions و متریک‌ها (Metrics: در بخش دیمنشن و متریک با متغیرهایی مانند نام ایونت، شناسه تراکنش، برنامه قیمت گذاری کاربر، رده محصول و … روبرو هستید. همچنین تعداد ایونت‌ها، تعداد کاربران فعال، تعداد معاملات و میزان مشارکت کاربران قابل مشاهده است.).

در ستون تب Tab settings می‌توانید گزارش‌های خود را پیکربندی کنید. سربرگ‌هایی مانند Funnel Analysis، Exploration و Visualization وجود دارند که گزینه‌هایی مانند Table (جدول)، Donut chart (نمودار دونات)، Line chart (نمودار خطی)، Scatterplot (نمودار پراکندگی، ترسیم توزیعی)، Bar chart (نمودار میله‌ای) و Geo map (نقشه جغرافیایی) را در اختیار شما قرار می‌دهند.

پس از پیکربندی گزارش و مشخص‌کردن متغیرها در دو تب Variables و Tab settings، گزارش نهایی شما در تب Output شکل گرفته و ظاهر خواهد شد. در این قسمت نیز با گزینه‌ها و آپشن‌های مختلفی روبرو هستید که گوگل برای راحتی هرچه بیشتر شما، آن‌ها را در سربرگ Output گنجانده است؛ گزینه‌هایی مانند New Tabs برای افزودن برگه‌های جدید، tab name و duplicate برای کپی و حذف، start over برای شروع مجدد و گزینه‌های متعدد دیگری مانند undo، redo و share the report برای دانلود کردن و اشتراک‌گذاری گزارش خود استفاده کنید. همچنین گزینه‌های اضافی زیر را نیز در اختیار خواهید داشت:

 • Include selection
 • Exclude selection
 • Create segment from selection
 • View users (in User Explorer report)
گوگل آنالیتیکس
فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
در صورتیکه مایل به مشاوره تلفنی هستید فرم زیر را پر کرده و منتظر تماس کارشناسان پارس وب باشید…
دریافت مشاوره رایگان تلفنی