لوگو پارس وب
مشاوره رایگان ۰۵۱۳۸۶۶۶۰۲۷

جهت دریافت مشاوره رایگان طراحی سایت با ما در تماس باشید

سازمان ملی ثبت دامنه ایرنیک و آموزش ساخت حساب کاربری در آن

اگر قصد ثبت یک دامنه ملی را دارید، صد درصد با نام ایرنیک آشنا هستید. این آشناییت دلیلی بر آشنایی با فرآیند ثبت نام و نحوه ثبت دامنه در سامانه ایرنیک نیست. در این مقاله از پارس وب قصد داریم تا شمارا با سامانه ملی ثبت دامنه ایرنیک آشنا کرده و در ادامه آموزش نحوه ثبت دامنه در این سامانه را برای شما ارائه می‌دهیم.

با مرکز ثبت دامنه ملی یا همان ایرنیک بیشتر آشنا شوید.

ایرنیک یا به اختصار nic.ir سامانه‌ای است ک برای ثبت دامنه‌های ملی( دامنه‌هایی که از پسوند .ir استفاده می‌کنند) از آن استفاده می‌شود. این سامانه کاربردی زیر نظر پژوهشگاه دانش‌های بنیادین یا مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات تهران فعالیت دارد. تمامی دامنه‌های ملی مربوط به هر نوع سایتی زیر نظر ایرنیک انجام می‌شود.

ثبت دامنه ایرنیک

شناسه ایرنیک چیست؟

شناسه ایرنیک، یک شناسه متشکل از حروف و اعداد است که در زمان ساخت حساب کاربری در سایت ایرنیک، در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد. همچنین در انتهای آن -irnic استفاده شده است.

 1. اگر شما تصمیم دارید یک دامنه دات آی آر را در سایت سامانه ایرنیک ثبت کنید در ابتدای کار نیاز است شناسه ایرنیک و یا همان nic-handle را از سایت ایرنیک دریافت کنید.
 2. بعد از دریافت شناسه ایرنیک، از دو طریق می توانید دامنه را خریداری کنید: از سایت ایرنیک خریداری کنید (که مبلغ بیشتری باید پرداخت کنید) یا از نمایندگان ایرنیک با هزینه مناسب‌تری خریداری نمایید.

نکته: اگر قصد ایجاد حساب کاربری در این سامانه را دارید به بخش ورود اطلاعات شخصی دقت ویژه‌ای داشته باشید و از ورود اطلاعات فیک برای ثبت نام در ایرنیک خودداری فرمایید. زیرا استفاده از اطلاعات فیک در این سامانه در آینده برای سایت و دامنه شما مشکل ساز خواهد بود.

شرایط و نحوه پشتیبانی در ایرنیک

ایرنیک پشتیبانی‌اش را به 4 روش به کاربران ارائه می‌کند:

 • ارسال ایمیل به آدرس info@nic.ir
 • پشتیبانی تلفنی در ساعات و روزهای تعیین شده
 • زمان پشتیبانی کاربران از سوی سامانه ایرنیک با صورت تلفنی از ساعت 14 تا 15 به وقت تهران خواهد بود.
 • ارسال فکس (نمابر)

اطلاعات شناسه ایرنیک و کاربرد سوال محرمانه

نام کاربری و رمز ورود را در کادر مشخص وارد کرده و سپس اقدام به پاسخ به سوال محرمانه تایین شده کنید. این بخش برای حفاظت بیشتر از اطالاعات و حساب کاربری مربوط به شما در سامانه ایرنیک است. پس با دقت آن را انتخاب کرده و به سوال امنیتی پاسخ دهید.

در ساعات مشخص شده در ایرنیک دامنه مدنظر را ثبت نکنید

در سامانه ایرنیک با توجه به شرایط پشتیبان‌گیری و مسائل فنی، امکان ثبت دامنه در ساعات 23:30 الی 00:30 میسر نبوده و دسترسی به پنل و حساب کاربری ایرنیک هم در این ساعات بسته است.

آموزش نحوه ثبت نام در ساخت شناسه در ایرنیک

در این بخش از مقاله آشنایی با ایرنیک قصد داریم تا شمارا با نحوه ثبت نام و ساخت شناسه کاربری در ایرنیک آشنا کنیم. با ما همراه باشید.

در ابتدا لازم است تا از طریق آدرس nic.ir وارد سایت ایرنیک شده و در صفحه اصلی روی گزینه “ساخت حساب کاربری ” کلیک کنید.

سپس در صفحه باز شده باتوجه به اینکه دامنه مورد نظر برای

 • شخص حقیقی
 • شرکت، مؤسسه یا نهاد غیردولتی
 • وزارتخانه، سازمان یا شرکت دولتی
 • مرکز آموزشی و پژوهشی
 • شناسه‌ی محدود

ثبت نام در ایرنیک

استفاده می‌شود، نوع شناسه مربوطه را مشخص کنید. توجه داشته باشید در صورت عدم انتخاب صحیح نوع شناسه کاربری در مرحله ثبت نام، ایرنیک از ثبت دامنه جلوگیری خواهد کرد. سپس با مشخص کردن نوع شناسه وارد مرحله بعدی یعنی “وارد کردن مشخصات شناسه” خواهید شد. در این بخش طبق دستورالعمل‌های ارائه شده، اطلاعات خواسته شده را با دقت پر کرده و همچنین در پر کردن سوالات محرمانه و پست الکترونیکی خود بیشترین دقت را داشته باشید.

توجه مهم : نام و نام خانوادگی شما، ایمیل ثبث شده، شماره ملی و همینطور اطلاعات مربوط به سوال شخصی برای سامانه ایرنیک بسیار بخش مهمی است. برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکلی احتمالی در روند ورود و ثبت دامنه، این بخش را با دقت لازم تکمیل فرمایید.

ثبت نام در ایرنیک

 

در مرحله‌ی بعدی پس از وارد کردن مشخصات خواسته شده از شما در وب سایت، صفحه‌ای با نمایش مشخصات ثبت شده شما به نمایش در می‌آید. در قسمت پایین این صفحه “نام کامل سازنده شناسه” را وارد کرده و سپس کد امنیتی مورد نظر را وارد کنید. در نهایت لازم است تا برو روی گزینه موافقم، دریافت شناسه کلیک کرده و وارد مرحله بعدی شوید.

 

ثبت نام در ایرنیک

پس از کلیک روی گزینه فوق، در صفحه جدید شناسه ایرنیک به شما نمایش داده خواهد شد.

در این مقاله از پارس وب خواندیم که ….

سامانه ثبت ایرنیک چیست؟ در چه مرحله‌ای از پرسه طراحی سایت یک وب مستر به استفاده از خدمات سامانه ایرنیک نیازمند پیدا می‌کند و در ادامه از پشتیبانی ارائه شده توسط ایرنیک به کاربران صحبت کردیم. پیشنهاد می‌کنیم اگر یکی از کاربران متقاضی برای استفاده از دامنه‌های ملی هستید، برای آشنایی بیشتر با نحوه ثبت دامنه ملی در ایرنیک و همچنین دریافت شناسه کاربری مخصوص دامنه‌های ملی بخش آموزش ارائه شده توسط پارس وب در این مقاله را مطالعه کرده و در صورت نیاز برای کسب اطلاعات بیشتر در حوزه طراحی سایت و سئو به وبلاگ تخصصی ما در سایت پارس وب سر بزنید.

Refrences:

ایرنیک چیست و چرا باید برای ثبت دامنه شناسه بسازیم؟

 

ایرنیک
فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
در صورتیکه مایل به مشاوره تلفنی هستید فرم زیر را پر کرده و منتظر تماس کارشناسان پارس وب باشید…
دریافت مشاوره رایگان تلفنی