جهت دریافت مشاوره رایگان طراحی سایت با ما در تماس باشید

نماد ساماندهی، مهر تاییدی برا کسب وکار آنلاین شما

کسب وکارهای اینترنتی به منظور جذب اعتماد مشتریان و همچنین معتبر کردن کسب وکار خود نیاز به دریافت نشانه و نماد‌های متعددی از سازمان‌های مربوطه دارند. یکی مهم‌ترین آن‌ها نماد ساماندهی می‌باشد. با دریافت مجوز ساماندهی سایت شما برای کاربران قابل اعتمادتر بوده و همچنین مطالب داخل سایت شما بررسی شده و در صورت انتشار مطلب مجرمانه و مخالف با قوانین نماد، به سرعت و بدون اخطار قبلی مطلب از سایت شما پاک شده و دامنه سایت به طور کامل فیلتر می‌شود.

مجوز ساماندهی چیست؟

به طور کلی مخزن اطلاعات موجود در سایت ساماندهی، بستری برای جمع‌آوری اطلاعات هویتی مربوط به مدیران تمامی وب‌سایت‌های دارای این نماد می‌باشد.  همچنین منبعی مناسب برای تایید هویت مدیر سایت و کسب وکارش از سوی متقاضیان است.

لوگو ساماندهی

بر طبق دستورالعمل تصویب شده از سوی سازمان مرتبط، تمامی وب‌سایت‌های فعال در حوزه‌های مختلف کاری موظف به ثبت اطلاعات در سایت و دریافت لوگو ساماندهی هستند. لازم به ذکر است که تمامی اطلاعات ثبت شده در پایگاه داده مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال فرهنگ و ارشاد اسلامی ذخیره خواهد شد.

با انوع لوگوهای ساماندهی آشنا شوید

ابتدا در سایت samandehi.ir ثبت نام کرده و مراحل مورد نیاز برای ثتب اطلاعات هویتی را طی کنید. با توجه به اطلاعات وارد شده در زمان ثبت نام، دو لوگو برای شما نمایش داده خواهد شد.

لوگوی موقت

این لوگو به مدت 3 ماه کار اعتبار داشته و پس از طی مراحل اولیه ثبت نام به کسب وکار آنلاین تعلق می‌گیرد. در مدت 3 ماه شما به عنوان مدیر سایت باید مدارک ذکر شده در سایت به منظور دریافت لوگو دائم(اصلی) را آماده کرده و در قسمت مخصوص آن بارگذاری کنید. سپس فرآیند بررسی و صدور لوگو دائم برای کسب وکار شما از سوی سایت ساماندهی آغاز خواهد شد.

لوگو دائم

همانطور که در بالا گفتیم پس از آماده‌سازی و ارائه مدارک لازم، پروسه آماده سازی لوگو دائم ساماندهی شما شروع خواهد شد. مدت زمان لوگو دائم شش ماه خواهد بود. بنابراین هر شش ماه برای تمدید لوگو باید در سایت ذکر شده اقدام کنید.

معرفی مدارک لازم برای دریافت نماد ساماندهی

طبق قوانین تصویب شده توسط مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال فرهنگ و ارشاد اسلامی تولید کنندگان محتوا آنلاین موظف به ثبت اطلاعات هویتی و ویژگی‌های فنی و ساختاری کسب وکارهای خود در این سایت هستند. لازم به ذکر است علاوه بر مشخصات هویتی و فنی، ارائه تصاویر مربوط به کارت ملی، پرسنلی، مدرک تحصیلی و گواهی سوء پیشینه ضروری است.

بررسی مزایای استفاده از نماد ساماندهی برای مشاغل اینترنتی

 1. جلوگیری از فیلتر شدن سایت
 2. ثبت مالکیت معنوی دامنه و سایت
 3. جذب اعتماد بیشتر از سوی مشتریان
 4. اطمینان از صحت عملکرد وب سایت
 5. اطمینان از صلاحیت مدیر وب سایت با بررسی اطلاعات هویتی

رسانه برخط چیست؟

یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی که در زمان ثبت نام به منظور دریافت مجوز ساماندهی نیاز است، انتخاب صحیح نوع رسانه برخط می‌باشد. این عنوان برپایه نوع و زمینه فعالیت شما در اینترنت مشخص خواهد شد. در ادامه این مقاله انواع رسانه‌های برخط را بررسی کرده و درباره هریک توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد.

لوگو ساماندهی

 • رسانه کاربر محور

این دسته از رسانه‌ برخط به وب‌سایت‌هایی تعلق می‌گیرد که اجازه انتشار محتوا در سایت را به کاربران خود می‌دهند. به این دسته از وب‌سایت‌ها به اختصار وب 2 نیز گفته می‌شود. به طور مثال رسانه‌هایی مانند فیس بوک، توییتر، انجمن‌ها و … رسانه های کاربر محور هستند.

 • رسانه برخط اختصاصی

به رسانه‌ها و وب‌سایت‌هایی گفته می‌شود که محتوا تولید شده و بارگذاری شده روی آن‌ها توسط فرد یا افرادی مشخص صورت می‌پذیرد. به طور مثال وب‌سایت‌های شخصی، شرکتی و فروشگاهی در این دسته قرار خواهند گرفت.

 • رسانه برخط غیر اختصاصی

دسته وب‌سایت‌هایی که انواع محتوا دیجیتال مانند فیلم، عکس و موسیقی را به کاربران خود ارائه می‌کنند، رسانه‌های برخط غیر اختصاصی نامیده می‌شوند.

 • نشریه‌های الکترونیکی

همانطور که از اسمشان پیداست، این دسته از وب‌سایت‌هایی را شامل می‌شود که به انتشار اخبار، تحلیل‌ها و مصاحبه‌های مختلف برای کاربران خود می‌پردازند. به طور مثال سایت‌های خبری در این دسته قرار می‌گیرند.

 • وبلاگ با دامنه اختصاصی

وب‌سایت‌هایی که از سرویس‌های ثبت دامنه استفاده می‌کنند.

 • وبلاگ

صفحاتی که توسط وب سایت های وبلاگدهی و سرویس دهندگان وبلاگ ایجاد شده است.

 • صفحه شخصی

حساب ها و صفحاتی که کاربران در شبکه های اجتماعی ایجاد می کنند.

 

در این مقاله از پارس وب خواندیم که….

مجوز ساماندهی شامل مواردی و قوانین است که از سوی مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال فرهنگ و ارشاد اسلامی برای انواع کسب وکارهای آنلاین در فضای وب تعیین شده است. از مزایای داشتن نماد ساماندهی در وب سایت‌ها بخصوص فروشگاهی صحبت کردیم. در ادامه به بررسی مدارک لازم برای ثبت نام و دریافت مجوز پرداختیم. اگر شما هم علاقه‌مند به حوزه طراحی سایت و سئو هستید، بروزترین مقالات این 2 حوزه کاری را در بلاگ پارس وب بخوانید.

 

نماد ساماندهی
فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.