جهت دریافت مشاوره رایگان طراحی سایت با ما در تماس باشید

دامنه پرمیوم چیست و چرا اینقدر گران است؟

دامنه پرمیوم به دامنه‌هایی گفته می‌شود که دارای یک ویژگی خاص هستند و همین ویژگی آن‌ها باعث شده است تا شرکت‌های ثبت دامنه آن‌ها را با قیمتی بالاتر از حد معمول به‌فروش برسانند. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که وقتی نام یک دامنه را جستجو می‌کنید، با عبارت قابل دسترسی مواجه می‌شوید اما باید آن دامنه را از شرکت خاصی و با قیمت بالاتری تهیه کنید.

اصلا عبارت پرمیوم برای این دامنه‌ها به چه معنایی است؟ چه ویژگی خاصی سبب می‌شود تا افراد برای خرید دامنه پرمیوم هزینه بیشتری کنند؟ این نوع دامنه‌ها چه مزیتی برای کاربران دارند؟  در این مطلب به همه این سوالات پاسخ خواهیم داد. هم‌چنین اگر قصد طراحی سایت در مشهد را دارید، مشاورین سایت می‌توانند در این زمینه به شما مشاوره داده و سوالات احتمالی را پاسخ دهند.

دامنه پرمیوم

دامنه پرمیوم چیست؟

همانطور که گفته شد دامنه پرمیوم به دامنه‌هایی می‌گویند که به‌صورت ذاتی از ارزش زیادی برخوردار باشند و یا در آینده امکان رشد بسیار زیادی برای آن‌ها قابل تصور باشد. برای نمونه دامنه pc.com یک دامنه خاص است که نه‌تنها از تعداد کاراکترهای بسیار کمی تشکیل شده است بلکه به نام یک وسیله که همان کامپیوترهای رومیزی است اشاره دارد. این اسامی کلی و کوتاه همیشه از ارزش بیشتری برخوردار هستند.

چراکه به‌راحتی در ذهن ثبت می‌شوند و در صورتی که تقاضای بیشتری برای آن‌ها ایجاد شود، ارزش افزوده بسیار زیادی ایجاد خواهند کرد. به‌این ترتیب بیشتر کلمات کوتاه و تک‌بخشی که معنی و مفهوم خاصی نیز داشته باشند، بخشی از دامنه‌های ویژه و باارزش هستند که در ادامه بیشتر به انواع این دامنه‌ها می‌پردازیم.

انواع دامنه پرمیوم

انتخاب یک دامنه به‌عنوان دامنه پرمیوم براساس فاکتورهای مختلفی صورت می‌پذیرد و همین فاکتورها هستند که نوع دامنه را مشخص می‌کنند.

  • حجم جستجوی بالا

دامنه‌هایی که شامل عبارت‌های پرجستجو در سطح وب باشند، همگی به‌عنوان پرمیوم شناخته می‌شوند. برای مثال دامنه‌هایی که دقیقا به نام یک کشور ثبت شده باشد یک دامنه خاص است. نام کشورها به‌خاطر حجم جستجوی آن در سطح وب، همیشه یک دامنه خاص محسوب شده و با قیمتی بسیار بالاتر از دامنه‌های معمولی فروخته می‌شود.

  • عبارات مخفف

دامنه‌هایی با حروف و عبارات بسیار کوتاه و مخفف، همیشه بخشی از دامنه‌های پرطرفدار خصوصا در بین کسب‌و‌کارهای بزرگ شمرده می‌شوند. دلیل آن هم ساده است. این دامنه‌های کوتاه به‌سادگی در ذهن نقش می‌بندند و احتمال فراموش کردن آن‌ها به‌حداقل می‌رسد. علاوه‌بر آن اسامی مخفف می‌توانند حاوی پیام‌های مهمی باشند و یا بخش بزرگی از جامعه را معرفی کنند.

اگر بخواهیم مثالی از دامنه پرمیوم مخفف بزنیم، می‌توانیم به دامنه‌های شبکه‌های مختلف خبری اشاره کنیم. شرکت‌های ثبت‌کننده دامنه تمامی این عبارات مخفف را برای خود محفوظ کرده و آن‌ها را در شرایط خاصی و برای یک مشتری مشخص، با قیمت‌های بالاتری به‌فروش می‌رسانند.

  • دامنه‌های تک کلمه‌ای

احتمالا تا اینجا متوجه شده باشید که کوتاه بودن یک دامنه نقش بسیار موثری در انتخاب آن به‌عنوان یک دامنه پرمیوم خواهد داشت. از همین جهت بسیاری از اسامی تک کلمه‌ای و کلی شامل انواع دامنه خاص می‌شوند. برای مثال Purple.com یک دامنه خاص است. چرا که از یک عبارت تک کلمه‌ای که بیانگر رنگ بنفش است استفاده کرده است.

اما شرکتی که این دامنه خاص را با قیمتی بسیار بالاتر خریداری کرده است، یک شرکت تولید کالای خواب و تشک است. حتما می‌توانید حدس بزنید که انتخاب این دامنه کوتاه و بامعنی چه تاثیر شگرفی بر کسب‌و‌کار این شرکت داشته است و تا چه میزان به شناخته‌تر شدن این برند کمک کرده است.

  • دامنه‌هایی با پسوند دات کام

بیشتر نمونه‌های دامنه پرمیوم از دامنه‌هایی با پسوند دات کام انتخاب می‌شوند. این موضوع به محبوبیت بسیار زیاد دامنه‌های دات کام در بین مردم مربوط می‌شود. از این جهت بسیاری از شرکت‌های ثبت دامنه، توجه ویژه‌ای به دامنه‌های دات کام دارند. البته در مواردی که یک دامنه خاص نظیر .tv یا .me داشته باشیم شرایط کمی متفاوت‌تر خواهد بود و موارد بسیار خاص و بامعنی از این دامنه‌ها به‌عنوان دامنه خاص انتخاب می‌شوند.

  • نام یک محصول یا سرویس

به‌طور کلی نام تمامی محصولات و یا دسته‌بندی‌های تجاری این محصولات شامل انواع دامنه پرمیوم می‌شود. هم‌چنین اسامی بیشتر مشاغل و سرویس‌ها نیز بخشی از دامنه خاص است. به‌عنوان مثال Seo.com و یا Hat.com و هزاران نمونه مشابه این دامنه‌ها، همگی دامنه خاص محسوب می‌شوند.

ویژگی دامنه پرمیوم چیست؟

مهم‌ترین ویژگی یک دامنه پرمیوم را می‌توان میزان تقاضای ثبت برای آن دامنه برشمرد. تمامی انواع این دامنه‌ها در یک ویژگی با هم اشتراک دارند که همین حجم بالای تقاضای آن‌ها است. اما چرا این دامنه‌ها چنین تقاضای بالایی را تجربه می‌کنند؟ پاسخ ساده است. دامنه‌های خاص به‌دلیل کوتاه بودن و آشنا بودن برای حافظه عمومی، تاثیر شگرفی بر میزان بازدید یا فروش محصولات و خدمات خواهند گذاشت. به همین جهت تقاضا برای خرید آن‌ها بسیار بالا بوده و همین موضوع سبب می‌شود تا شرکت ثبتی آن را به‌عنوان دامنه خاص درنظر بگیرد.

دامنه پرمیوم

خرید دامنه پرمیوم

اما برای خرید دامنه پرمیوم باید چه مراحلی را طی کنیم؟ خرید این دامنه‌ها نیز از طریق شرکت های ثبت دامنه امکان‌پذیر خواهد بود و تفاوت خاصی با خرید دامنه معمولی ندارد. تنها کافی است به یک سرویس ثبت دامنه متصل شوید و با سرچ نام دامنه مورد نظر خود، امکان خرید آن و قیمتش را بررسی کنید. دامنه‌های خاص معمولا با عبارت قابل دسترسی نشان داده می‌شوند.

اما وقتی بخواهید خرید خود را تکمیل کنید، شرکت ثبتی قیمت پیشنهادی خود برای خرید آن دامنه را به شما نشان می‌دهد. به‌طور کلی وقتی در حال جستجوی یک دامنه هستید، شرکت‌های ثبتی به مشتریان خود لیستی از دامنه‌های خاص را نشان می‌دهند که با صرف هزینه‌ای بیشتر قادر به خرید آن‌ها خواهید بود.

جمع‌بندی

تا اینجا با نمونه‌های مختلف دامنه پرمیوم و کاربردهای مهم آن در دنیای کسب‌و‌کار آشنا شدیم. اگر شما هم صاحب یک کسب‌و‌کار بزرگ هستید، احتمالا باید دیر یا زود به‌فکر تهیه یکی از انواع این دامنه‌ها برای خود باشید. دامنه‌های خاص اگر به‌درستی انتخاب و خریداری شوند، کمکی بسیار بزرگ برای یک کسب‌و‌کار شمرده می‌شوند. اما اگر این دامنه‌ها را با اهداف نادرستی خریداری کنید، احتمالا هزینه‌ای غیرمعقول در ابتدای فعالیت به خود تحمیل کرده‌اید. در پایان اگر سوال، نظر و پیشنهادی برای ما دارید، لطفا در زیر همین مطلب با ما در ارتباط باشید.

دامنه پرمیوم
فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.