جهت دریافت مشاوره رایگان طراحی سایت با ما در تماس باشید

ریدایرکت و انواع آن + آموزش انجام Redirect

ریدایرکت چیست؟

ریدایرکت به معنای جابه‌جایی و انتقال کاربر از یک صفحه به آدرس جدید آن است. به طور کلی هر زمان مدیر سایت تصمیم به انتقال کاربر به صفحاتی مشخص داشته باشد از Redirect  استفاده می‌شود. یکی از مهم‌ترین و کابردی‌ترین حوزه‌های استفاده از انواع ریدایرکت، در زمان سئو و بهینه سازی سایت است. در این مقاله از پارس وب قصد داریم تا شمارا با ریدایکت، کاربردها و انواع آن آشنا کرده و نحوه انجام ریدایرکت را به شما آموزش دهیم.

با توجه به تعریف ارائه شده در پاراگراف قبل، یکی از رایج‌ترین موارد استفاده مدیران سایت، وب مستران و… از امکان ریدایرکت، زمانی است که شما آدرس برخی از صفحات سایت را تغییر داده و قصد دارید کاربران را از صفحات قبلی به آدرس صفحه جدید منتقل کنید( حتی زمانی که کاربر روی لینک قبلی کلیک کند) در این شرایط صفحه یا آدرس قدیم را با استفاده از انواع ریدایرکت (301،302( به صفحه و یا آدرس جدید منتقل می‌کنید.

مورد دوم استفاده از تغییر آدرس‌ها‌، زمانی است که شما 2 صفحه مشابه به هم یا اصطلاحا Duplicate در سایت خود دارید. در این شرایط پس از بررسی میزان بازدید، جایگاه صفحه و …. یکی از صفحات را روی صفحه دیگر Redirect میکنید.

redirects

آشنایی با انواع ریدایرکت‌ها

ریدایرکت‌ها از انواع مختلفی به منظور پیاده سازی اهداف مشخص تشکیل شده‌اند. در بین تمامی این موارد از نظر کاربرد 2 مورد بیشتر از همه رایج است. ریدایرکت 301 و ریدایرکت 302 که هر دو در عمل شبیه به هم بوده با این تفاوت که انتقال اعتبار، کاربر و خزنده در Redirect 301 دائمی بوده و در حالت دیگر به صورت موقت انجام می‌شود.

نکته:  در صورتی که دامنه‌هایی با پسوند مختلف روی نام برند خود خریداری کرده‌اید، به منظور در دسترس بودن تمامی آدرس‌ها برای کاربران، ریدایرکت 301 را برای تمامی آن صفحات به مقصد آدرس سایت اصلی انجام دهید. رعایت اصول SEO و جلوگیری از محتوا تکراری و کپی از دلایل اصلی انجام این کار است.

ریدایرکت 301 چیست؟

اگر تصمیم دارید به صورت دائم آدرس صفحه‌ای را تغییر داده و به همراه آن اعتبار، کاربران و خزنده گوگل هم به طور دائم به آن صفحه منتقل شود، از ریدایرکت 301 استفاده کنید.  در ادامه توضیحات انتقال اعتبار می‌توان اضافه کرد که گوگل برای هر صفحه امتیازی را در نظر می‌گیرد. این امتیاز به صورت مستقیم در تعیین جایگاه صفحه در نتایج گوگل نقش دارد. به منظور هدر نرفتن و انتقال این اعتبار به صفحه جدید از این روش تغییر آدرس استفاده می‌شود.

ریدایرکت 302 چیست؟

فرض کنید بخش‌ها و صفحاتی از سایت شما به صورت موقت در دسترس نبوده و فاقد محتوا می‌باشند. به منظور رعایت اصول سئو و خذف موقت صفحه 404 از سایت، ریدایرکت 302 استفاده می‌شود. در این روش به موتورهای جست و جو می‌فهمانیم که آدرس قدیم به صورت موقت در دسترس نبوده و تمامی موارد از جمله اعتبار را به طور موقت به آدرس جدید انتقال بده.

موارد استفاده از ریدایرکت در صفحات سایت

  1. جلوگیری از صفحات 404
  2. جلوگیری از ِDuplicate شدن صفحات
  3. رعایت اصول سئو
  4. انتقال اعتبار و خزنده موتور جست و جو به صفحه مورد نظر

ریدایرکت 301

آموزش نحوه انجام ریدایرکت

تغییر آدرس‌ها به صورت کلی با قرار دادن کد در فایل htaccess موجود در روت سایت انجام می‌شود. حال اگر شما از سیستم مدیریت محتوا وردپرس به عنوان بستری برای طراحی سایت استفاده کرده باشید، افزونه‌های طراحی شده برای بهینه سازی وضعیت سئو سایت وردپرسی در انجام انواع ریدایرکت‌ها به کمک شما خواهند آمد.

به طور مثال 2 افزونه معروف و کاربردی Yoast و Rankmath قابلیت ریدایرکت کردن صفحات را در پنل خود برای کاربران سایت‌های وردپرسی فعال کرده‌اند.

در صورتی که سایت شما وردپرسی نبوده و با زبان برنامه نویسی خاصی نوشته شده است، کافیست طبق دستور زیر عمل کنید.

نکته: کدهای مربوط  به ریدایرکت که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم، فقط زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرند که هر 2 صفحه ( قدیم و جدید) در دامنه یکسانی باشند.

به روت سایت خود رفته و فایل Htaccess را پیدا کنید و کد زیر را وارد کنید.

Redirect 301 /Oldpage /Newpage

Redricet 302 /Oldpage /Newpage

حال فرض کنید که صفحات شما از دامنه یکسانی نبوده و در این حالت تصمیم به استفاده از Redirect دارید. مانند دستور زیر برای 2 نوع از تغییر آدرس‌ها پیش بروید.

مانند حالت قبل وارد فایل htaccess شوید. ( نکته مهم در این حالت این است که برای انجام ریدایرکت بین 2 صفحه از 2 دامنه متفاوت، باید وارد فایل htacess مربوط به دامنه‌ای شوید که آدرس قدیمی در آن است.)

Redirect 301 /Oldpage NewDomain /Newpage

طبق دستور بالا ابتدا عبارت ریدایرکت را نوشته، سپس آدرس صفحه قدیم را وارد کرده و در ادامه دامنه‌ای که آدرس جدید در آن قرار گرفته است را وارد کنید. در انتها آدرس صفحه جدید را زده و فایل را ذخیره کنید. صفحه مد نظر خود را refresh کرده و انتقال صحیح را بررسی کنید.

در این مقاله از پارس وب …

با اصطلاح فنی ریدایرکت یا تغییر آدرس آشنا شده و از فواید آن صحبت کردیم. در ادامه به بررسی نقش تغییر آدرس در رتبه‌گیری صفحات در گوگل توضیح داده و با انواع ریدایرکت شمارا آشنا کردیم. در انتهای مقاله بخشی به منظور آموزش نحوه انجام ریدایرکت در سایت‌های وردپرسی ( استفاده از افزونه و وارد کردن کد ریدایرکت) توضیح داده و مهم‌ترین آن‌ها را برای راحتی کار در اختیارتان قرار دادیم.

 

ریدایرکت
فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.