لوگو پارس وب
مشاوره رایگان ۰۵۱۳۸۶۶۶۰۲۷

جهت دریافت مشاوره رایگان طراحی سایت با ما در تماس باشید

بررسی مهم‌ترین خطاهای سرچ کنسول

اگر به هر نحوی مدیریت یک سایت به شما سپرده شده است و وظیفه افزایش ورودی، افزایش فروش و به طور کل پیشرفت سایت در دستان شماست، استفاده از سرچ کنسول امری ضروری است. به منظور آشنایی با ابزار سرچ کنسول و نحوه کار با آن از مقاله مربوط به آن در بلاگ پارس وب دیدن فرمایید .

حال فرض کنید که دسترسی این ابزار را برای سایت خود ایجاد کرده‌اید. مهم‌ترین گزینه‌های مربوط به این ابزار در منو سمت چپ ابزار در دسترس کاربر قرار گرفته است. یکی از مهم‌ترین بخش‌های تعبیه شده در منو سرچ کنسول بخش Coverage می‌باشد. گزارشات و آمارهای مهمی در این بخش از ابزار به مدیر سایت داده می‌شود. آمارهایی از جمله تعداد صفحات ایندکس شده در گوگل، تعداد صفحات با خطاهای مختلف، تعداد صفحات ایندکس نشده و… در این بخش نمایش داده می‌شود.

اگر تخصص و تجربه لازم برای استفاده از ابزار نداشته باشید، ممکن است برخی از این خطاها ناآشنا بوده و توانایی لازم برای رفع آن‌ها را نداشته باشید. توصیه می‌کنیم به منظور آشنایی با خطاهای سرچ کنسول این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

coverage

گزارش Coverage

به طور معمول در ابتدای ورود به سرچ کنسول وارد بخش Overview می‌شوید. از منو سمت چپ بخش Coverage را انتخاب کرده و به صفحه مربوط به آن وارد شوید. در این بخش با 4 گزینه روبه رو هستید که هرکدام گزارش خاصی را نمایش می‌دهند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم .

بخش Error

همانطور که از اسمش مشخص است این بخش مربوط به صفحات خطادار سایت است. در صورتی که برخی از صفحات سایت شما پس از ایندکس توسط خزنده مشکلاتی مانند سرعت، عدم لود شدن و… داشته باشد در این بخش همراه با نوع خطا و صفحه مربوطه به شما نمایش داده می‌شود.

بخش Valid with warnings

در این بخش صفحاتی نمایش داده می‌شود که گرچه ایندکس شده است اما ایراد و یا موضوع خاصی در این صفحات از سمت گوگل تشخیص داده شده است.

بخش Valid

این بخش مربوط به صفحاتی است که با موفقیت ایندکس شده و هیچ ایرادی در آن‌ها توسط خزنده گوگل تشخیص داده نشده است.

بخش excluded

بخش Excluded

این بخش مربوط به صفحاتی است که از نظر اولیت اصلاح و بهینه سازی از صفحات قرار گرفته در بخش Error پایین‌تر بوده اما بررسی آن‌ها و بهینه سازیشان تاثیر مثبتی در روند SEO سایت شما دارد .

آشنایی با خطاهای بخش Error

در صورتی که خزنده‌های گوگل در لحظه ایندکس صفحات شما به هر نحوی با مشکل خاصی رو به رو شوند، از ایندکس شدن صفحه خودداری کرده و آن را به بخش Errors در منو coverage منتقل می‌کنند. نکته مثبت اینجاست که گوگل و خزنده‌هایش شمارا در پیدا کردن صفحات مشکلدار سایتتان تنها نذاشته و به محض مشاهده ارور و عدم ایندکس، صفحه را به همراه خطا آن به شما نمایش می‌دهد. در ادامه با برخی از این ارورها آشنا شوید.

 1. خطا server error
 2. خطا Redirect error
 3. Submitted URL blocked by Robots.txt
 4. Submitted URL marked noindex
 5. Submitted URL not found 404
 6. Submitted URL has Crawl issue

و… بخش از مهم‌ترین ارورهای نمایش داده شده در بخش کاورج ابزار سرچ کنسول است. در ادامه به صورت مختصر با چند مورد از این خطاها آشنا بیشتر می‌شویم.

 • ارور Submitted URL not found

این خطا به این منظور است که شما درخواست ایندکس برای صفحه‌ای را ارسال کرده‌اید که در سایتتان وجود ندارد. بروز این مشکل زمانیست که شما صفحه‌ای از سایت را حذف کرده باشید اما آدرس آن صفحه همچنان در نقشه سایت شما موجود باشد. با هدف بهینه سازی این خطا، به صورت مستمر سرچ کنسول را مطابق با تغییرات سایت آپدیت کنید.

 • ارور Submitted URL marked noindex

درخواست ایندکس صفحه‌ای به گوگل ارسال شده است که حاوی تگ Noindex است. در صورت نیاز به ایندکس شدن این صفحه باید تگ Noindex قرار داده شده در آن صفحه را با ایندکس جابه جا کنید.

ارور robots block

 • ارور Submitted URL blocked by robots.txt

شما درخواست ایندکس صفحه‌ای را داده‌اید که توسط فایل Robots.txt دسترسی خزنده به آن صفحه را بسته‌اید. به منظور بررسی صفحه، از ابزار Robots.txt tester استفاده کنید.

 • ارور Redirect Error

گوگل در این باره گفته است که در صورت بروز مشکل در تغییر مسیر ایجاد شده برای یک صفحه مشخص این خطا در بخش Coverage برای کاربر ظاهر خواهد شد. یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که در این زمینه به کرّات شاهدش هستیم این است که قبلاً آدرس اصلی سایت چند بار تغییر کرده و حالا تغییر مسیرهایی وجود دارد که به تغییر مسیرهای دیگری تغییر مسیر می‌دهند. مثلاً http://yourdomain.com به http://www.yourdomain.com  تغییر مسیر داده و سپس http://www.yourdomain.com به https://www.yourdomain.com تغییر مسیر می‌دهد.

به طور معمول این مشکل می‌تواند به دلیل بروز موارد زیر باشد

 1. صفحه با حالت بی انتها ( لایتناهی) حاوی Redirect است.
 2. در زنجیره این تغییر مسیرها یک آدرس اشتباه و یا خالی وجود دارد.
 3. تعداد کارکترهای مربوط به آدرس تغییر داده شده بیش از حد نرمال و مجاز است.
 4. طولانی بودن بیش از حد زنجیره‌ای از تغییر مسیرها

موارد مربوط به بخش Valid ( آدرس‌های معتبر)

 1. Submitted and Indexed

تمامی صفحاتی که زیر مجموعه این بخش هستند بدون مشکل توسط خزنده گوگل بررسی شده و ایندکس شده‌اند.

 1. Indexed, not submitted in site map

آدرس‌های قرار گرفته در این بخش توسط گوگل پیدا شده اما در سایت مپ ثبت نشده‌اند. منظور این است که آدرس توسط گوگل پیدا شده اما شما در پیداکردن آن هیچ کمکی به گوگل نکرده‌اید.

سرور ارور

آموزش رفع خطا sever error(5x)

یکی از خطاهای سرچ کنسول که برای هر سایتی ممکن است اتفاق بیفتد، ارور sever error(5x) یا همان خطای معروف Internal Server Error 500 است. این ارور غالباً زمانی روی صفحه مرورگر نقش می‌بندد که سرور یا هاست، قادر به تشخیص نوع خطای رخ‌داده نباشد. این خطا سایت شما را به‌طور کلی و برای همه کاربران از دسترس خارج خواهد کرد و موتورهای جستجو نیز این خطا را تشخیص خواهند داد؛ بنابراین برای حفظ سئو سایت و جلوگیری از پایین‌آمدن امتیاز سایت خود در نزد موتورهای جستجو، بهتر است هرچه زودتر نسبت به رفع این خطا از خطاهای سرچ کنسول اقدام کنید.

اگر مدیر یک سایت هستید یا در وردپرس در حال تولید محتوا و سئو سایت هستید، به احتمال بسیار زیاد در پوشه coverage خود با این ارور و خطا برخورد کرده‌اید. از آنجا که این ارور هیچ اطلاعاتی به ما نمی‌دهد و زمانی اتفاق می‌افتد که سرور قادر به تشخیص‌دادن نوع خطا نیست، ممکن است تشخیص‌دادن مشکل و راه برطرف‌کردن آن در نگاه اول دشوار به‌نظر برسد؛ اما جای نگرانی نیست. راه‌های برطرف‌کردن این خطا به شرح زیر هستند:

اگر کاربر هستید:

 • رفرش‌کردن صفحه مرورگر
 • پاک‌کردن کش و کوکی‌های مرورگر
 • عوض‌کردن مرورگر

اگر مدیر سایت هستید، روش‌های زیر را امتحان کنید:

 • تغییر دادن سطح دسترسی در فایل‌ها و پوشه‌ها (انتخاب گزینه Change Permissions از پوشه Public-html)
 • رفع خطا از پوشه‌ htaccess
 • افزایش میزان حافظه PHP هاست
 • غیرفعال‌کردن افزونه‌ها و پلاگین‌ها
 • گرفتن نسخه پشتیبان قبل از ایجاد هرگونه تغییر
 • غیرفعال‌کردن قالب و عوض‌کردن پوسته سایت

خطای ریدایرکت ارور و آموزش رفع آن

خطای ریدایرکت یا همان TOO_MANY_REDIRECT یکی دیگر از خطاهای سرچ کنسول است که در بین مدیران سایت رایج بوده و به‌وفور اتفاق می‌افتد. همان‌طور که از نام این خطا مشخص است، خطای TOO_MANY_REDIRECT زمانی رخ می‌دهد که شما تغییراتی در وردپرس خود ایجاد کرده‌اید که منجر به ایجاد یک حلقه بی‌نهایت روی یک URL شده است.

برای مثال زمانی که روی یک لینک مانند URL X کلیک می‌کنید، این لینک به لینک URL Y ریدایرکت شده و لینک URL Y، مجدد به URL X ریدایرکت می‌شود. این حالت یک لوپ بسته و یک حلقه بی‌نهایت را شکل می‌دهد و در نهایت، منجر به نقش بستن ارور TOO_MANY_REDIRECT روی صفحه مرورگر می‌شود.

این خطا از خطاهای سرچ کنسول معمولاً در اثر تنظیمات نادرست ریدایرکت به URL دیگر روی سرور، تنظیمات اشتباه برای استفاده از سرویس CDN، تنظیمات نادرست وردپرس، تنظیمات نادرست پوشه .htaccess، افزونه‌های نصب‌شده در وردپرس، پیکربندی نادرست گواهی SSL / TLS و تنظیمات HTTPS و تغییر نادرست دامنه رخ می‌دهد. برخلاف اکثر ارورهای دیگر، این ارور خودبه‌خود و با صبر کردن مرتفع نمی‌شود و نیازمند اقدام از سوی مدیر سایت است.

برای رفع این مشکل می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • بازبینی تنظیمات URL وردپرس
 • پاک‌کردن کوکی و کش مرورگر
 • پاک‌کردن کش وردپرس با افزونه‌های WP Super Cache و W3 Total Cache
 • بازبینی بررسی تنظیمات HTTPS
 • بازبینی تنظیمات ریدایرکت از HTTP به HTTPS
 • غیرفعال‌سازی تمام افزونه‌ها و پلاگین‌ها
 • بازبینی پیکربندی سرویس CDN
 • بازبینی پیکربندی فایل .htaccess
 • بازبینی تنظیمات پیوند یکتا

خطای submitted URL has crawl issue و رفع آن

اگر مدیر یک سایت یا یک سئوکار هستید، به احتمال بسیار زیاد می‌دانید که در هنگام درخواست از گوگل برای ایندکس‌کردن صفحات سایت، صرفاً محتوای صفحه مورد بررسی و بازبینی قرار نمی‌گیرد، بلکه مواردی مانند فایل‌های استایل، فونت آیکون، Java Script که روی نحوه نمایش محتوا در سایت و صفحات شما تأثیر دارد و کدنویسی سایت شما نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد. ممکن است این خطا به‌دلیل کدنویسی ضعیف سایت شما باشد.

submitted URL has crawl issue

 

زمانی که گوگل حین بررسی پارامترهای ذکرشده به مشکل یا مجموعه‌ای از مشکلات برخورد کند که برای موتورهای جستجو و خزنده‌های گوگل نامفهوم و ناشناخته باشند، ارور Submitted URL has crawl issue را دریافت خواهید کرد. در واقع این ارور زمانی دریافت می‌شود که گوگل نتواند مشکلات سایت شما را در یکی از مواردی بگنجاند که قبلاً توسط خودش دسته‌بندی و نام‌گذاری شده‌اند.

پس در واقع زمانی ارور Submitted URL has crawl issue را دریافت می‌کنیم که گوگل به مشکلات ناشناخته‌ای در سایت ما برخورد کرده است و نمی‌داند مشکل دقیقاً چیست. برای اینکه بتوانیم مشکل رخ‌داده  را برطرف کنیم، باید ابتدا سرمنشاء مشکل را پیدا کنیم و تشخیص بدهیم.

برای پیدا کردن مشکل یا مشکلاتی که منجر به دریافت خطای Submitted URL has crawl issue شده است، می‌توانید از ابزاری به نام URL inspection استفاده کنید که توسط خود گوگل ارائه شده است. این ابزار سورس و منبع خطای صفحه شما را به‌صورت Live بررسی کرده و خطاهای رخ داده را برای شما هایلایت می‌کند.

رفع خطاهای سایت مپ

سایت مپ (Site Map) یا همان نقشه سایت یکی از عناصر حیاتی هر طراحی سایتی است که باید به‌صورت کاملاً حرفه‌ای و دقیق انجام شود، چرا که روی ایندکس‌شدن سایت شما توسط گوگل و موتورهای جستجویش، تأثیر بسیار زیادی دارد.

 • خطای URLs not Accessible: گوگل در هنگام تلاش برای دسترسی به برخی از URLهای موجود در نقشه سایت، دچار مشکل شده است. راه‌حل: بررسی آدرس URL موردنظر در نقشه سایت و بررسی فایل txt.
 • خطاهای سرچ کنسول URLs not followed: برخی آدرس‌ها را به اشتباه چندین بار ریدایرکت کرده‌اید و گوگل نمی‌توان نقشه سایت را بررسی کند. راه‌حل: جایگزین‌کردن URLهای جدید با آدرس‌های قدیمی در نقشه سایت.
 • خطای Compression Error: نقشه سایت را فشرده و زیپ کرده‌اید. راه‌حل: نقشه سایت را از حالت زیپ خارج کنید.
 • خطای sitemap file size error. Your sitemap exceeds the maximum file size limit: حجم سایت مپ شما بیش از ۵۰ مگابایت است. راه‌حل: سایت مپ خود را به تکه‌های کوچک‌تر تقسیم کرده و جداگانه به گوگل معرفی کنید.
 • خطاهای سرچ کنسول Invalid Attribute Value: تگ‌هایی نادرست در نقشه سایت وجود دارند. راه‌حل: تگ‌های هایلایت‌شده را اصلاح کنید.
 • خطای Invalid URL: آدرس‌های نامعتبری در سایت مپ شما وجود دارند. راه‌حل: URLها را در تب‌های جداگانه بازکرده و صحت آن‌ها را بررسی کنید.
 • خطاهای سرچ کنسول Invalid XML: too many tags: تگ‌هایی تکراری در سایت مپ شما وجود دارند که قابلیت تکرار را ندارند. راه‌حل: تگ‌هایی که قابلیت تکرار ندارند را اصلاح کنید.
 • خطای Incorrect Sitemap index format: Nested Sitemap indexes: اگر لینک نقشه سایت را در خود نقشه سایت اعلام کرده‌اید، این مورد را اصلاح کنید.

در این مقاله از پارس وب…

با بخش کاربردی و مهم coverage در ابزار سرچ کنسول آشنا شدیم. تب‌های موجود در این صفحه را بررسی کرده و به صورت اختصاصی به بخش Error پرداخته و برخی از مهم‌ترین موارد ذکر شده توسط گوگل در این بخش را برای شما توضیح دادیم. با بررسی این خطاها و آموزش رفع آن‌ها قدم مثبتی در تغییر وضعیت سایت خود در موتور جست و جو گوگل داشته باشید. به منظور آموزش و افزایش اطلاعات در حوزه طراحی سایت و سئو به بلاگ ما سر بزنید.

خطاهای سرچ کنسول
فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
در صورتیکه مایل به مشاوره تلفنی هستید فرم زیر را پر کرده و منتظر تماس کارشناسان پارس وب باشید…
دریافت مشاوره رایگان تلفنی