جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره با ما در تماس باشید

بررسی مهم‌ترین خطاهای سرچ کنسول

اگر به هر نحوی مدیریت یک سایت به شما سپرده شده است و وظیفه افزایش ورودی، افزایش فروش و به طور کل پیشرفت سایت در دستان شماست، استفاده از سرچ کنسول امری ضروری است. به منظور آشنایی با ابزار سرچ کنسول و نحوه کار با آن از مقاله مربوط به آن در بلاگ پارس وب دیدن فرمایید .

حال فرض کنید که دسترسی این ابزار را برای سایت خود ایجاد کرده‌اید. مهم‌ترین گزینه‌های مربوط به این ابزار در منو سمت چپ ابزار در دسترس کاربر قرار گرفته است. یکی از مهم‌ترین بخش‌های تعبیه شده در منو سرچ کنسول بخش Coverage می‌باشد. گزارشات و آمارهای مهمی در این بخش از ابزار به مدیر سایت داده می‌شود. آمارهایی از جمله تعداد صفحات ایندکس شده در گوگل، تعداد صفحات با خطاهای مختلف، تعداد صفحات ایندکس نشده و… در این بخش نمایش داده می‌شود.

اگر تخصص و تجربه لازم برای استفاده از ابزار نداشته باشید، ممکن است برخی از این خطاها ناآشنا بوده و توانایی لازم برای رفع آن‌ها را نداشته باشید. توصیه می‌کنیم به منظور آشنایی با خطاهای سرچ کنسول این مقاله را تا انتها دنبال کنید.

coverage

گزارش Coverage

به طور معمول در ابتدای ورود به سرچ کنسول وارد بخش Overview می‌شوید. از منو سمت چپ بخش Coverage را انتخاب کرده و به صفحه مربوط به آن وارد شوید. در این بخش با 4 گزینه روبه رو هستید که هرکدام گزارش خاصی را نمایش می‌دهند که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم .

بخش Error

همانطور که از اسمش مشخص است این بخش مربوط به صفحات خطادار سایت است. در صورتی که برخی از صفحات سایت شما پس از ایندکس توسط خزنده مشکلاتی مانند سرعت، عدم لود شدن و… داشته باشد در این بخش همراه با نوع خطا و صفحه مربوطه به شما نمایش داده می‌شود.

بخش Valid with warnings

در این بخش صفحاتی نمایش داده می‌شود که گرچه ایندکس شده است اما ایراد و یا موضوع خاصی در این صفحات از سمت گوگل تشخیص داده شده است.

بخش Valid

این بخش مربوط به صفحاتی است که با موفقیت ایندکس شده و هیچ ایرادی در آن‌ها توسط خزنده گوگل تشخیص داده نشده است.

بخش excluded

بخش Excluded

این بخش مربوط به صفحاتی است که از نظر اولیت اصلاح و بهینه سازی از صفحات قرار گرفته در بخش Error پایین‌تر بوده اما بررسی آن‌ها و بهینه سازیشان تاثیر مثبتی در روند SEO سایت شما دارد .

آشنایی با خطاهای بخش Error

در صورتی که خزنده‌های گوگل در لحظه ایندکس صفحات شما به هر نحوی با مشکل خاصی رو به رو شوند، از ایندکس شدن صفحه خودداری کرده و آن را به بخش Errors در منو coverage منتقل می‌کنند. نکته مثبت اینجاست که گوگل و خزنده‌هایش شمارا در پیدا کردن صفحات مشکلدار سایتتان تنها نذاشته و به محض مشاهده ارور و عدم ایندکس، صفحه را به همراه خطا آن به شما نمایش می‌دهد. در ادامه با برخی از این ارورها آشنا شوید.

 1. خطا server error
 2. خطا Redirect error
 3. Submitted URL blocked by Robots.txt
 4. Submitted URL marked noindex
 5. Submitted URL not found 404
 6. Submitted URL has Crawl issue

و… بخش از مهم‌ترین ارورهای نمایش داده شده در بخش کاورج ابزار سرچ کنسول است. در ادامه به صورت مختصر با چند مورد از این خطاها آشنا بیشتر می‌شویم.

 • ارور Submitted URL not found

این خطا به این منظور است که شما درخواست ایندکس برای صفحه‌ای را ارسال کرده‌اید که در سایتتان وجود ندارد. بروز این مشکل زمانیست که شما صفحه‌ای از سایت را حذف کرده باشید اما آدرس آن صفحه همچنان در نقشه سایت شما موجود باشد. با هدف بهینه سازی این خطا، به صورت مستمر سرچ کنسول را مطابق با تغییرات سایت آپدیت کنید.

 • ارور Submitted URL marked noindex

درخواست ایندکس صفحه‌ای به گوگل ارسال شده است که حاوی تگ Noindex است. در صورت نیاز به ایندکس شدن این صفحه باید تگ Noindex قرار داده شده در آن صفحه را با ایندکس جابه جا کنید.

ارور robots block

 • ارور Submitted URL blocked by robots.txt

شما درخواست ایندکس صفحه‌ای را داده‌اید که توسط فایل Robots.txt دسترسی خزنده به آن صفحه را بسته‌اید. به منظور بررسی صفحه، از ابزار Robots.txt tester استفاده کنید.

 • ارور Redirect Error

گوگل در این باره گفته است که در صورت بروز مشکل در تغییر مسیر ایجاد شده برای یک صفحه مشخص این خطا در بخش Coverage برای کاربر ظاهر خواهد شد. یکی از رایج‌ترین مشکلاتی که در این زمینه به کرّات شاهدش هستیم این است که قبلاً آدرس اصلی سایت چند بار تغییر کرده و حالا تغییر مسیرهایی وجود دارد که به تغییر مسیرهای دیگری تغییر مسیر می‌دهند. مثلاً http://yourdomain.com به http://www.yourdomain.com  تغییر مسیر داده و سپس http://www.yourdomain.com به https://www.yourdomain.com تغییر مسیر می‌دهد.

به طور معمول این مشکل می‌تواند به دلیل بروز موارد زیر باشد

 1. صفحه با حالت بی انتها ( لایتناهی) حاوی Redirect است.
 2. در زنجیره این تغییر مسیرها یک آدرس اشتباه و یا خالی وجود دارد.
 3. تعداد کارکترهای مربوط به آدرس تغییر داده شده بیش از حد نرمال و مجاز است.
 4. طولانی بودن بیش از حد زنجیره‌ای از تغییر مسیرها

موارد مربوط به بخش Valid ( آدرس‌های معتبر)

 1. Submitted and Indexed

تمامی صفحاتی که زیر مجموعه این بخش هستند بدون مشکل توسط خزنده گوگل بررسی شده و ایندکس شده‌اند.

 1. Indexed, not submitted in site map

آدرس‌های قرار گرفته در این بخش توسط گوگل پیدا شده اما در سایت مپ ثبت نشده‌اند. منظور این است که آدرس توسط گوگل پیدا شده اما شما در پیداکردن آن هیچ کمکی به گوگل نکرده‌اید.

در این مقاله از پارس وب…

با بخش کاربردی و مهم coverage در ابزار سرچ کنسول آشنا شدیم. تب‌های موجود در این صفحه را بررسی کرده و به صورت اختصاصی به بخش Error پرداخته و برخی از مهم‌ترین موارد ذکر شده توسط گوگل در این بخش را برای شما توضیح دادیم. با بررسی این خطاها و آموزش رفع آن‌ها قدم مثبتی در تغییر وضعیت سایت خود در موتور جست و جو گوگل داشته باشید. به منظور آموزش و افزایش اطلاعات در حوزه طراحی سایت و سئو به بلاگ ما سر بزنید.

خطاهای سرچ کنسول
فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
در صورتیکه مایل به مشاوره تلفنی هستید فرم زیر را پر کرده و منتظر تماس کارشناسان پارس وب باشید…

فرم درخواست مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را تکمیل نمائید تا همکاران ما در سریعترین زمان ممکن با شما در تماس باشند.

دریافت مشاوره رایگان تلفنی