جهت دریافت مشاوره رایگان طراحی سایت با ما در تماس باشید

آموزش دریافت کد مالیاتی برای درگاه پرداخت آنلاین

فروشگاه‌های اینترنتی به بستری برای رفع نیازهای روزمره کاربران تبدیل شده است. به طوری که بخش بزرگی از اقلام خوراکی، لوازم و ابزارها، خرید هدیه و … از طریق سایت‌های فروشگاهی برطرف می‌شود. جلب اعتماد کاربران فاکتوری مهم و تاثیرگذار در پیشرفت یک فروشگاه اینترنتی است. دریافت نماد اعتماد الکترونیکی، نماد ساماندهی، اتصال سایت به درگاه‌های پرداخت اینترنتی امن و تایید شده، همگی از فاکتورهای مهم در جلب رضایت و اعتماد مشتریان به کسب و کارهای آنلاین هستند. در این مقاله از شرکت طراحی سایت پارس وب شمارا با درگاه‌های پرداخت آنلاین آشنا کرده و روش دریافت کد مالیاتی به منظور فعال سازی درگاه را به شما آموزش خواهیم داد.

با تصویب قانونی جدید و القاء آن به شرکت‌های ارائه دهنده خدمات درگاه در سال 99، استفاده از خدمات درگاه و فعال سازی آن‌ها روی سایت‌های فروشگاهی منوط به دریافت کد مالیاتی است. براساس بند‌های این قانون ایجاد پرونده مالیاتی برای دریافت پایانه‌های پرداخت الزامی است. بدین ترتیب قبل از دریافت درگاه و یا دستگاه کارت خوان نیاز کد رهگیری مالیاتی خود را دریافت کنید.

کد مالیاتی و اهمیت داشتن آن

اگر به تازگی برای دریافت درگاه پرداخت آنلاین فروشگاهی اقدام کرده باشید از شما شناسه و کد مالیاتی مربوط به کسب وکار آنلاینتان رو می‌خواهند. سوال مهم و اساسی کاربران و مدیران فروشگاه این است که کد مالیاتی چیست؟  کد رهگیری مالیاتی به منظور شناسایی مشمولین پرداخت و یا عدم پرداخت مالیات از سوی اداره مالیات دریافت می‌شود.

روند کاری این سامانه به گونه‌ای است که میزان درآمد کسب وکار را در طول 1 سال کاری شناسایی کرده و از فرارهای مالیاتی و پولشویی جلوگیری می‌کند.

با تصویب این قانون در سال 99 مشاغل زیر باید اقدام به دریافت کد مالیاتی کنند.

  1. کسب وکارهای خانگی و کوچک
  2. فروشگاه‌های فعال در شبکه‌ اجتماعی اینستاگرام
  3. فروشگاه‌های اینترنتی
  4. مدرسان و ارائه دهندگان دوره‌های آموزشی به صورت آنلاین
  5. سایت‌های خیریه
  6. استریمرها و گیمرها
  7. طراحان سایت
  8. 8 برنامه نویسان
  9. فریلنسرها

با توجه به موارد بالا تمامی افراد فعال در این حوزه‌ها به نسبت درآمدشان مشمول مالیات می‌شوند.

نکته» در حال حاضر اگر از درگاه‌های پرداختی آنلاین استفاده کرده و یا در گذشته کد ملیاتی مربوط به کسب وکار خود را دریافت کرده‌اید، دیگر نیاز به دریافت دوباره آن نیست.

آموزش تصویری دریافت کد مالیاتی برای درگاه‌های پرداخت اینترنتی

به طور کلی تشکیل پرونده مالیاتی در چند مرحله آسان توسط هر فرد قابل انجام است. در ابتدای کار تشکیل پرونده مالیاتی باید مراحل پیش ثبت نام در سامانه سازمان امور مالیاتی کشور را تکمیل کنید. آنلاین شدن این ساز و کار شرایط را برای افراد آسان‌تر و سریع‌تر کرده است و دیگر نیاز به حضور فیزیکی در اداره مالیات به منظور تشکیل پرونده و دریافت کد مالیاتی نیست.

نکته حائز اهمیت این است که اگر شما صاحب چندین کسب وکار اینترنتی هستید موظف به دریافت کد مالیاتی جداگانه‌ای برای هر کدام خواهید بود. در ادامه مراحل ثبت نام و تشکیل پرونده مالیاتی را به شما آموزش می‌دهیم.

مرحله ابتدایی: ثبت نام در سامانه کد رهگیری مالیاتی

ابتدا به سایت سازمان امور مالیات کشور با آدرس www.tax.gov.ir مراجعه کنید. در نظر داشته باشید تمام فرآیند ثبت نام به صورت کاملا رایگان از سوی کاربر انجام می‌شود. پس از ورود روی گزینه ثبت نام الکترونیک کلیک کنید.

سایت سازمان امور مالیاتی

پس از کلیک روی گزینه ذکر شده، مانند تصویر زیر وارد صفحه‌ای جدید خواهید شد. در این صفحه روی گزینه “ورود به پیش ثبت نام الکترونیک” کلیک کنید.

دریافت کد مالیاتی

پس کلیک وارد صفحه پیش ثبت نام خواهید شد. مطابق عکس زیر مواردی از شما در این صفحه خواسته شده است. با دقت اطلاعات مورد نیاز را پر کنید. در کادر موجود در ابتدای صفحه عبارت داخل تصویر را وارد کرده و از کادر دوم نوع مود را از لیست باز شده انتخاب کنید.

این لیست شامل 4 گزینه حقیقی، تبعه خارجی،حقوقی و تشکل قانونی است.

در صورتی که کسب وکار شما شخصی بوده و برای آن شرکتی ثبت نکرده‌اید، گزینه حقیق را انتخاب کنید. در صورتی که تابعیت ایران ندارید مجبور به انتخاب گزینه دوم هستید. شرکت‌های رسمی و اداری، افراد حقوقی و … گزینه سوم رو در بخش مودی انتخاب می‌کنند. در انتها گزینه چهارم مربوط به سازمان‌های دولتی و مردم نهاد (NGO) است.

در ادامه شماره ملی خود را وارد کنید. در صورتی که تبعیت ایرانی ندارید در کادر مخصوص شماره ملی کد فراگیر را وارد کنید. سپس روی دکمه “ورود به ثبت نام” کلیک کنید.

پیش ثبت نام

مرحله دوم: پیش ثبت نام کسب وکار

پس از انجام کارهای ذکر شده در پاراگراف قبلی صفحه‌ای جدید با محتوا تصویر زیر برای شما نمایش داده خواهد شد. اگر در گذشته اقدام به ثبت نام در این سامانه کرده باشید، اطلاعات کسب وکار شما نمایش داده خواهد شد. اما در غیر اینصورت ثبت نامی نمایش داده نشده و به منظور ثبت اطلاعات جدید روی گزینه “پیش ثبت نام جدید” کلیک کنید.

پیش ثبت نام کسب وکار

در مرحله بعدی صفحه جدیدی به شکل زیر باز می‌شود. در قسمت سمت چپ صفحه کادرهای مشخص شده را با اطلاعات صاحب کسب و کار پر کنید. ابتدا در کادر اول نوع ثبت نام را انتخاب کنید. دو گزینه برای انتخاب در این قسمت وجود دارد. اگر تنها مالک کسب و کارتان هستید، گزینه ثبت نام انفرادی را انتخاب کنید. در صورتی که کسب و کارتان شراکتی است و حداقل یک شریک دارید، گزینه مشارکت را انتخاب کنید.

در کادر بعدی کدپستی محل کسب و کارتان را وارد کنید. بعد از آن شماره موبایل و کلمه امنیتی را در کادرهای مربوطه بنویسید. در نهایت بعد از کامل کردن فرم، روی دکمه «پیش ثبت نام جدید» کلیک کنید.

پیش ثبت نام کسب وکار2

در قدم بعدی شماره تماس وارد کرده را تایید کنید. به منظور انجام این کار کد 4 رقمی که برای شماره وارد شده به صورت پیام کوتاه ارسال شده است در کادر مربوطه درج کنید. سپس روی گزینه “ثبت کد فعال سازی و ادامه” کلیک کنید.

دریافت کد مالیاتی

در قدم‌های بعدی از مراحل ساخت پرونده مالیاتی و دریافت کد مالیاتی نوبت به ورود اطلاعات شخصی مطابق با کارت ملی فرد می‌رسد. طبق تصویر زیر اطلاعات مورد نیاز برای این بخش را دقیق وارد کرده و روی گزینه “استعلام اطلاعات و ادامه” کلیک کنید.

این مقاله ادامه دارد….

دریافت کد مالیاتی
فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.