بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ web marketing چیست

بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ در ابتدا لازم است دیدگاه خود را درباره بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ اصلاح کنیم؛ بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ، بهینه سازی سایت و یا حضور در شبکه های اجتماعی نیست. بلکه هسته اصلی بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ، حضور در مکان لازم و زمان لازم، گوش دادن به صدای مخاطبان، درگیر کردن مخاطب با خدمات و محصولاتی که عرضه می شود و ارائه پیشنهادات به مخاطبان بر اساس نیازهای بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ می باشد.

این متد از بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ که اصطلاحا بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ web marketing درونگرا (Inbound Web marketing)  نامیده می شود، زمانی که با بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ همراه می شود، به شما امکان جذب مخاطب را در مقیاس بزرگ، با استفاده از بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ می دهد و بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ نامیده می شود. به عبارت دیگر، فعالیتهایی که به مشتریان این اطمینان را می دهد که شما در حوزه کاری خود فعال هستید، و آماده ارائه پیشنهادات و خدمات مفید برای بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ ، و بدین طریق آنها را جذب خدمات خود می کنید،  بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ درونگرا نامیده می شود.

بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ web marketing (که از این پس به اختصار بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ نامیده می شود) از ابزارهایی مانند: بهینه سازی وب سایت، بلاگ نویسی تجاری، بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ در شبکه های اجتماعی و … برای برقراری ارتباط بهتر با مخاطبان استفاده می کند و دقیقا به همین خاطر است که ما می گوییم بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ بهینه سازی وبسایت هدف نیست، بلکه یک وسیله است!

وب مارکتینگ

اصول بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ web marketing

اصول و مبانی پایه بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ گامی برای فروش بیشتر

بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ web marketing فراز و نشیب های زیادی می تواند داشته باشد و برای اینکه در بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ سربلند بمانید باید اصول  بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ را بشناسید ، بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ دارای دنیای گسترده ای است که بدون یک برنامه کاری نمی توان در بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ موفق بود ، ما در بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ گام های اولیه را به شما خواهیم گفت.
بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ  web marketing راهی به سوی جذب مخاطبان و کنار بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ بودن در هر زمان و افزایش فروش بیشتر

بودجه ازاریابی بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ web marketing شما شامل چه چیزهایی می شود؟

برای بسیاری از شرکت ها، فرآیند بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ به شکلی غیر طبیعی دچار مشکل شده است و مهمتر از آن تعیین بودجه های بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ یکی از مشکل ترین چالش های بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ سازمانهاست. پالش از آنجا ناشی می شود که بودجه ای رابایدبرای بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ تعیین کنیم است که هزینه های بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ درون گرا، ابزارهای نوین بازاریابی، و بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ فن آوری های ویژه را نیز در خود جای می دهد. از آنجا که بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ حیطه هایی کاملا متفاوت را پوشش می دهد، شما نمی توانید بدون داشتن دانش کافی انتخاب های مناسبی در تعیین بودجه بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ خود داشته باشید و بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ اهمیت زیادی دارد زیرا شما نمی خواهید وقت و هزینه خود را در بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ تلف کنید.

بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ web marketing یک امر غیر منتظره ای ست که در پشت بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ تفکر هایی وجود داشته است . تفکر هایی که در بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ ن وجود ندارد ولی طی دراز مدت تاثیر خود را خواهند گذاشت . اصطلاح بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ بستگی به طریقه عملکرد شما دارد .

بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ  web marketing  تمام مجموعه چیزهایی از قبیل داشتن یک وب سایت اینترنتی ، سفارش یک تبلیغات بنری و کارهایی از این قبیل برای بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ است که از این طریق کاربران ،  دیگر برای شما یک کاربر معمولی  نشوند  , بلکه همین کاربران تبدیل به مشتریان بالقوه و پر و پاقرص محصولات شما شوند .
روزانه و یا هر ساعت علم بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ در حال تکامل است .
بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ web marketing یک فرایند است که به زیرفرایند های مختلفی تقسیم بندی می شود .
بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ web marketing با استفاده از اینترنت برای ایجاد یک و یا چند  راه ارتباطی همزمان با مشتریان است . راهی است که باید در مورد خود و محصولات خود صحبت کنید . همانطور که یک دولت برای تنظبم جمعیت و یا ارائه استراتژی ها ی جمعیتی مختلف از سرشماری بهره مند می شود شما هم باید در دنیای مجازی اینترنت  رفتار مشتریان مربوط به محصولات خود را در بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ بسنجید و پیام خود را در بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ به آنها برسانید . طریقه ارسال پیام خود به مشتریان مجازی راه های مختلفی دارد ( البته می دانم که خیلی از آنها را میدانید ) شروع این کار می تواند با راه اندازی یک وبسایت اینترنتی آغاز شود  که در آن با استفاده از تصاویر ، متون ، استفاده از کلیپ و تیزهای تبلیغاتی  ، بتوانید یک فضای تبلیغاتی مناسب برای محصولات خود به پا کنید .
بعد از راه اندازی وب سایت خود باید شروع به ایجاد یک فضای تبلیغاتی در دنیای مجازی و واقعی کنید . هم در بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ خود را برند کنید هم در روزنامه ها ، مجلات  و دیگر رسانه ها ی عمومی .

بخش اول بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ web marketing  :

بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ web marketing موتورهای جستجو خود نیز استراتژی های مختلفی دارند :

سئو یا همان بهینه وب سایت برای موتورهای جستجو
•    تبلیغات کلیکیppc
•    ثبت سایت در سایت های دایرکتوری لینک مطمئن
اما روش بعدی بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ که بخشی دیگر از فرایند بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ است ، ایمیل مارکتینگ است . ایمیل مارکتینگ بستر مناسبی برای  توزیع اطلاعات به بخش وسیعی از کاربران اینترنت استکه یا بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ میتواند محصولات و خدمات خود را معرفی کنید . یا feedback هایی را از کاربران خود دریافت کنید . شما می توانید با استفاده از جمع آوری ایمیل های کاربران از طریق راه هایی همچون سیستم خبرنامه ، مشتریانی پیدا کنید که تا آخر کار ،  پای محصولات  شما بایستند .
یادتان باشد که ایمیل مارکتینگ حتی برای کسانی است که اهل وب گردی نیستند و اینترنت را فقط برای دسترس به ایمیل می خواهند .
استراتژی دیگر بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ تبلیغات بنری است . قرار دادن تبلیغات سایت خود در سایت های مشابه شما  که البته هزینه انجام این کار چیزی برابر با تبلیغات آفلاین در روزنامه ها ، مجلات خواهد شد . در مقابل این راهکار مطبوعات قرار دارد . متنی در تبلیغ  که علاوه بر جذابیت بتواند مشتریان جدیدی را برای شما فراهم آورد .

اما بخشی دیگر جزی نیست جز بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ web marketing

بخشی که مشتریان آینده شما  می توانند عقاید و نظرات  خود را با استفاده از کامنت هایی به اطلاع شما برسانند. می توانید یک محل گفتگو را ایجاد کنید که کاربران در مورد محصولات شما ، نحوه استفاده با یکدیگر بحث کنند . که نتیجه این بحث و گفتگوی کاربران بین یکدیگر  ،  موفقیت شما در بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ حاصل خواهد شد .
اما در مقابل  ، ما ، ب بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ مقاله را نیز داریم . بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ web marketing که فقط و فقط با نوشتن مقالات دسته اولی که  کار کاربران را راه می اندازد شروع می شود ولی پایان این کار پایان بسیار خوشی است . چون شما مقاله آموزشی خوبی را به کاربر ارائه داده اید ، کاربر دیگر به کار شما اعتماد کرده است و می تواند شما را کارفرمای مطمئن فرض نماید. علاوه بر این بسیاری از وبلاگ نویسان اگر از محتوای شما راضی باشند ، محتوای شما را به همراه لینک شما در وبلاگ خود منتشر خواهند کرد . پس ب بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ مقاله ای راهی مناسب برای شروع محبوبیت و افزایش ترافیک برای سایت شماست .

اما مرحله آخر بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ ، شبکه های اجتماعی است .

در این بخش همیشه پای توئیتر ،  فیس بوک ، لینکداین ، دیگ و امثالهم  در میان است . شبکه هایی که تمام مردم دنیا از آنها استفاده می کنند و می توانید کاری بین المللی را انجام دهید .شبکه های اجتماعی می توانند در بر گیرنده تمام بخشی یک بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ باشند . بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ برای سئو مهم هستند . یک بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ می توانید ایمیل مارکتینگ باشند . می توانند تبلیغات کلیکی باشند . پس بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ تمام ویژگی های را در بر دارند.

web marketing

مهارت های الزامی بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ  web marketing

اگر همان طور که گفتیم  بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ همان بازاریابی سنتی باشد که به صورت بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ انجام می شود، چه مهارت هایی برای ب بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ دیجیتال الزامی هستند؟
مهم ترین مسئله ای که باید در بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ آن آگاه باشید این است که اساس و پایه های بازاریابی سنتی و ا بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ یکی هستند.  مهم نیست شما چه نوع بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ انجام می دهید، بازاریابی چه به صورت آنلاین و چه به صورت سنتی همان بازاریابی است و شما برای موفقیت به مهارت های کلیدی بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ نیاز دارید.
البته در بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ بعضی از مهارت ها مهم تر از سایرین هستند. همین طور مهارت هایی جدیدی نیز وجود دارند که شما باید در آنها مهارت پیدا کنید زیرا فعالیت های بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ ،  ذاتی متفاوت با فعالیت های رسانه های سنتی دارند.  پس بگذارید نگاهی به مهارت های مهم در بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ داشته باشیم.

تاریخچه بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ web marketing
آغاز بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ به اوایل دهه ۹۰ برمی گردد، در آن زمان وب سایت ها اطلاعات خود را به روشی بسیار ساده و تنها با استفاده از فایل های متنی ارائه می دادند، به تدریج گرافیک و در پی آن تبلیغات تصویری به سایت های مختلف افزوده شد. آخرین قدم در این زمینه “بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ “تکامل تجارت بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ و به کارگیری اینترنت جهت سرعت بخشیدن به فروش کالا و خدمات است.

مزایا بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ web marketing
از مزایای بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ می توان به در دسترس بودن اطلاعات وسیع و نامحدود اشاره نمود، کاربران با اتصال به اینترنت و جستجوی کالای مورد نظرشان به راحتی قادرند در هر ساعتی از شبانه روز اطلاعات کاملی راجع به کالا توسط بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ دریافت نمایند و در صورت تمایل نسبت به خرید آن اقدام کنند. به علاوه بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ برای مالکین شرکت ها به علت عدم نیاز به نیروی کاری، مقرون به صرفه تر نیز می باشد. به طور کلی با استفاده از بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ می توان بازار محدود و محلی را به بازاری گسترده و جهانی تبدیل نمود.

محدودیت ها بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ web marketing
محدودیت های بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ هم برای مشتریان و بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ هم برای فروشندگان مشکلاتی بوجود می آورد. پایین بودن سرعت اینترنت می تواند مسبب مشکلات بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ شود، اگر حجم اطلاعات و تعداد صفحات وب سایت شرکتی بیش از اندازه زیاد باشد، کاربران برای دریافت و دانلود اطلاعات مورد نظر خود به کوشش فراوان نیاز خواهند داشت.

 

استراتژی های غیر متعارف در بازاریابی آنلاین یا وب مارکتینگ

در تالار های گفتمان و وبلاگ ها خود را معرفی نمایید
اینترنت امکانات زیادی در اختیار ما قرار داده است که تالار های گفتمان ، شبکه های اجتماعی و وبلاگ ها نمودی از آنها هستند. اگر می خواهید از اینترنت برای بازاریابی استفاده کنید این ها یکی از منابع ارزشمندی هستند که در اختیار شما خواهند بود و به کمک آن می توانید توانایی ها و قابلیت های خود را به مخاطبین معرفی نمایید. برای این منظور باید شبکه های اجتماعی و تالار های پر مخاطب را بیابید و از آنها استفاده کنید البته برای این منظور باید عضو شوید خوب چه اشکالی دارد این کار نیاز به زمان زیادی ندارد در عوض فرصت تازه ای برای معرفی خود بدست آورده اید. هنگامی که می خواهید در یک تالار گفتمان خود را معرفی کنید به مرتبط بودن موضوع آن هم توجه داشته باشید اگر این اصل را رعایت نکنید و در میان پست های دیگران به یکدفعه به معرفی خود بپردازید مانند این است که ناگهان وسط صحبت چند نفر وارد شوید و از موضوعی صحبت کنید که کسی به آن علاقه مند نیست. یا به عبارت دیگر نقش مزاحم را بازی کنید! در قرار دادن نام ، لینک و آدرس خود زیاده روی نکنید با این کار اعتبار خود را زیر سوال می برید یکبار کافیست! برای این منظور صادقانه خود را معرفی نمایید توانایی های خود را ذکر کنید و به سادگی و البته به طور خلاصه شرح دهید که چگونه می توانید مشکل آنها را رفع نمایید، کالا یا خدمات خود را معرفی کنید و در نهایت پست الکترونیک و نام خود را در پایان قرار دهید . نگران نباشید مشتریان به مرور با شما تماس خواهند گرفت به وب سایت شما مراجعه خواهند کرد و اگر صادقانه رفتار کرده باشید آنها هم به شما اعتماد خواهند کرد و وارد تجارت با شما خواهند شد! از شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک و توییتر و رقیب تازه وارد آنها گوگل پلاس غافل نشوید برای وب سایت خود یک صفحه بسازید و لینک آنرا در وب سایت خود قرار دهید این کار یک تبلیغ مجانی ولی کارآمد است!

فن بازاریابی ویروسی!
در این روش صاحبان وب سایت ها و شرکت ها ابزاری را در اختیار کاربران قرار می دهند که رایگان است اما به کمک آن تبلیغات خود را انجام می دهند سرویس های ایمیل ، چت، ارتباط تلفنی رایگان و… از این قبیل هستند. یا روشی ساده تر این است که مقاله ای همراه با لینک های وب سایت خود بنویسید و آنها را در وب سایت خود و دیگر وب سایت ها قرار دهید و اجازه دهید دیگران از آن کپی کنند و در وب سایت خود از آن استفاده کنند البته همراه با لینک های شما!

با کسب و کار های مکمل خود تبلیغات مشترک و تبادل تبلیغات انجام دهد.
این روز ها تبادل بنر مانند گذشته کار ساز نیست. اما اگر آنها آخرین اخبار سایت شما و راه های تماس با شما را در وب سایت خود قرار دهند و شما هم چنین کنید برای هر دوی شما سودمند خواهد بود به این ترتیب می توانید به مشتریان یا بازار های جدید دست یابید. شاید بپرسید کسب وکار مکمل چیست؟ خوب این کسب و کار به زمینه کاری شما مربوط می شود اما با کسب و کار شما تفاوت دارد مشتری این کسب و کار مشتری احتمالی شما هم خواهد بود و عکس این قضیه هم صدق می کند. مثلا کسی که لوارم تولید کننده شیشه است مشتری دارد که بدرد یک تولید کننده درب و پنجره هم می خورد و آنها می توانند با بازاریابی و تبلیغات مشترک و استفاده از مشتریان یکدیگر با هزینه کمتر بازاریابی بهتری انجام دهند. درباره قرار دادن ایمیل خودتان در وب سایت های دیگر یک مشکل وجود دارد و آن این است که ایمیل شما بدست اسپمر ها بیفتد.

از مردم بخواهید وب سایت شما را به لیست علاقه مندی های خود اضافه نمایند
این کار به نظر بسیار پیش پا افتاده می رسد اما اگر وب سایتی دارید که فکر می کنید برای دیگران مفید است و طرفداران زیادی خواهد داشت چرا این کار را برای آنها ساده تر نکنید یا به آنها کمک نکنید تا وب سایت شما را به لیست سایت های مورد علاقه خود بیفزایند. شاید در حالت عادی آنها این کار را انجام ندهند یا فراموش کنند ولی وقتی با یک کلیک بتوانند وب سایت شما را به لیست خود بیفزایند وضع فرق می کند!
یک مسابقه برگذار کنید!
مردم دوست دارند چیزی را به رایگان بدست آورند. خوب جه بهتر که این کار از طریق یک مسابقه انجام شود. اگر این کار را کردید قبلا قوانین را در این زمینه بررسی کنید تا این بازاریابی به جای سود دهی تبدیل به بلا نشود! هدایایی که برای برندگان در نظر می گیرید باید آنقدر ارزشمند باشند تا مردم برای شرکت در این مسابقه تمایل کافی داشته باشند و همچنین بهترین مشتریان شما هم در میان شرکت کنندگان باشند. شما می توانید در حین تبلیغ برای مسابقه وب سایت خود را هم تبلیغ نمایید و از مردم بخواهید برای ثبت نام به وب سایت شما مراجعه نمایند.

بازاریابی دیجیتال / وب مارکتینگ و موبایل مارکتینگ
امروزه سریعترین نرخ رشد در حیطه ارتباطات بازاریابی، متعلق به بازاریابی اینترنتی است و این فضا در آینده ای نزدیک بر دنیای بازاریابی حاکم خواهد شد. اینترنت ویژگی های بسیار خاصی را در بازاریابی ایجاد کرده که یکی از آنها هزینه کمتر در انتشار اطلاعات برای مخاطبان در معیار جهانی است . براساس آمارهایی که در سامانه مدیریت ضریب نفوذ اینترنت کشور آمده، ایران با بیش از ۷۵ میلیون جمعیت ، دارای حدود ۴۰ میلیون کاربر اینترنت و ۲۳ میلیون مشترک است که با این وجود ضریب نفوذ اینترنت در ایران تا پایان سال ۱۳۹۳ حدود ۵۳٫۲۹ درصد برآورد می شود؛ این درحالی است که تا پایان سال ۹۳ ضریب نفوذ اینترنت در ایران ۴۹٫۱۳ درصد بوده است.به بیانی دیگر بیش از ۵۰% از حدود ۸۴ میلیون نفر کاربر اینترنت در خاورمیانه ، به ایران اختصاص دارد و این با سرعت اینترنت ایران که در بین ۱۶۸کشور رتبه ۱۶۷دارد یک شگفتی محسوب می شود. به طور میانگین هر ایرانی در هفته ۳۱ ساعت آنلاین می باشد. اهمیت این روش به حدی است که براساس مرکز تحقیقات و توسعه گروه فورچون ۵۰۰ ، شرکت های عضو این گروه با تمرکز بر تبلیغات و بازاریابی اینترنتی هزینه های کلان و هنگفت کمپین های های تبلیغاتی خود را تا حداقل ۱۰۰ برابر کاهش داده اند . بازاریابی اینترنتی ، کم هزینه ، بسیار هدفمند ، قابل رصد و فعال است و خدمات و محصولات ما را در کمترین زمان ممکن به مشتریان ارائه خواهد نمود.

خدمات بازاریابی دیجیتال در مجموعه ما به دو بخش تقسیم می شود

بازاریابی وب Web Markeing
بازاریابی موبایل Mobile Markeing
که هر کدام عناصر و استراتژی های مخصوص به خود را دارند.

در حوزه بازاریابی اینترنتی در محیط وب (وب مارکتینگ) خدمات زیر ارزش های بی نظیری را برای برنامه بازاریابی شما فراهم می کند:

طراحی وب سایت
گرافیک وب سایت
معماری وب سایت
بازاریابی موتورهای جستجو
تبلیغات کلیکی
بهینه سازی موتورهای جستجو
بازاریابی محتوا
ایمیل مارکتینگ
مدیریت وبلاگ
آنالیز سایت و محتوای وب سایت
بازاریابی شبکه های اجتماعی
ساخت ترافیک وب سایت
جذب مخاطب سایت
تبدیل مخاطب وب سایت به بازدیدکننده دائمی و مشتری
جذب اطلاعات علاقمندان و بازدیدکنندگان سایت

و همچنین در رابطه با موبایل مارکتینگ ارائه خدمات زیر میزان نرخ بازگشت سرمایه شما افزایش می دهد:

طراحی ساخت آپلیکشن های کاربردی موبایل برای توسعه کانال های ارتباطی بازاریابی
طراحی موبایل کاتالوگ
طراحی برنامه های ارتباطی و تولید محتوا از طریق موبایل
sms marketing
بازاریابی شبکه های اجتماعی تحت موبایل
امروزه اینترنت آنقدر در زندگی روزمره همه نفوذ کرده است که نمی توان از پتانسیل بالای کاربران آن غافل ماند کاربرانی که دیگر فقط نوجوان و جوان نیستند بلکه فعالین بازار و سرمایه گذارانی که سرمایه های کلانی هم در اختیار دارند را هم شامل می شوند افرادی که می توانند یک مشتری پر سود باشند از اینترنت برای کار های روزمره خود استفاده می کنند نسلی که در زمان تحصیل با اینترنت آشنا شد اکنون وارد بازار کار شده است و درصد قابل توجهی از سرمایه ها کشور را در دست دارد حال این افراد که می دانند اینترنت می تواند چه ابزار پر قدرتی باشد از آن به صورت روزمره استفاده می کنند وقتی که از آنها آخرین قیمت را می پرسید آنرا با اینترنت چک می کند و دیگر تلفن و موبایل آن وسیله ارتباطی مقتدر سابق نیستند. بلکه بازیگر جدید و پر قدرتی آمده که نه تنها کارا تر است بلکه جذابیت بیشتری هم دارد. امروزه متخصصین در هر رشته ای وقتی می خواهند یک منبع سریع برای پرسش خود بیابند اولین چیزی که به خاطرشان می رسد جستجو در گوگل است. دیگر اینترنت فقط وسیله سرگرمی و تفریح نیست بلکه بسیاری از مشاغل به آن وابسته اند و مرتب شغل های جدیدی ایجاد می شوند که به کمک اینترنت پا گرفته اند. در دنیای امروز برای هیچ کشوری پیشرفت علمی قابل توجه را بدون وجود اینترنت نمی توان متصور شد و به همین دلیل هم هست که سرعت اتصال به اینترنت در دانشگاه ها در اعتبار آنها یک فاکتور مثبت در نظر گرفته می شود. حال گرایش بیش از پیش نسل جدید به اینترنت را هم به آن اضافه کنید می بینید که مخاطبین اینترنت روز به روز در حال افزایشی چشمگیر هستند. بله و هر جا که مخاطب افزایش می باید طبیعتا بازار پر سود تبلیغات هم وارد میدان می شود بازاری که هنوز در ایران خیلی جدی گرفته نشده است ولی با توجه به مزایای آن و ارزانی فوق العاده اش بسیار جذاب است اما به دلیل اینکه بسیاری از افرادی که بدنبال تبلیغات هستند با نحوه تبلیغات در اینترنت خیلی آشنایی ندارند نمی توانند به آن اعتماد کنند آنها نمی دانند که باید با توجه به کسب و کار و موقعیت حرفه ای خود نوع و روش تبلیغات را مشخص نمایند و اگر اصولی ساده را رعایت نکنند از تبلیغات خود در اینترنت بازدهی کافی را بدست نمی آورند. این صحبت ها حاصل تجربیات نزدیک به ده سال بنده در یاد بگیر دات کام و وب سایت های دیگر و سر و کار داشتن با انواع مشتری هاست. بنابراین تصمیم گرفتم مقاله ای در این رابطه خدمتتان ارائه نمایم تا در آن مزایای هر روش را با توجه به مشتریان هدف و نوع کسب و کاری که قرار است برای آن تبلیغ شود راهکار مناسب ارائه گردد. و دوستانی که می خواهند از این فضا استفاده کنند بهترین سود را از هزینه خود داشته باشند.

 

تبلیغات گرافیکی و بنری در وب سایت ها

این روش تبلیغ می تواند بسیار سود آور باشد اگر با سیاست درستی انجام شود. اولین نکته در این نوع تبلیغ این است که روی چه وب سایتی تبلیغ می کنید مخاطبان چنین وب سایتی که هستند؟ مشتری هدف شما کیست؟ چه درصدی از مشتری هدف شما مخاطب این نوع تبلیغات است؟ هر بار که خواستید یک وب سایت اینترنتی را برای محل تبلیغات خود انتخاب نمایید با پرسیدن این سوال ها از خود می توانید بهتر و عاقلانه تر تصمیم بگیرید شما برای تبلیغات هزینه می کنید که سود ببرید پس باید با چشم باز وب سایت مناسبی برای تبلیغات خود پیدا کنید.

دیگر محل نمایش تبلیغات شما در صفحه است که بسیار مهم است. هر چه لوگوی تبلیغاتی شما بیشتر در دید باشد شانس تاثیر گذاری آن بیشتر است بنابراین سعی کنید محل مناسبی را برای نمایش لوگوی تبلیغاتی خود انتخاب نمایید.

طراحی لوگو بر تاثیر گذاری آن بسیار موثر است لوگوی شما باید به وضوح پیام شما را بیان کند، کسب و کار شما را معرفی کند و قابلیت به خاطر سپردن بالا داشته باشد. طراحی لوگو نه تنها کاری هنری است بلکه باید اصول روانشناسی هم در آن رعایت شود حتی رنگ هایی که در طراحی لوگو انتخاب می شوند باید یا کسب و کار شما همخوانی داشته باشند. باید آنقدر جذابیت داشته باشد که توجه بازدید کننده را به خود معطوف کند و او را به کلیک کردن روی آن قانع کند. برای آشنایی با اصول طراحی لوگو می توانید این مقاله را بخوانید.

همان طور که در تبلیغات متنی هم ذکر شد در لوگوی خود نباید سعی کنید بیننده را گول بزنید سعی کنید با اعتبار بالا عمل کنید نباید در برابر مشتری طوری رفتار کنید که کلاهبرداران عمل می کنند. این کار افراد بی تجربه است.

تبلیغات متنی در وب سایت ها

این روش بهترین روش برای کسانی است که یک وب سایت اینترنتی دارند و می خواهند رتبه آن را در گوگل ارتقا دهند و در عین حال ترافیکی هم به سمت وب سایت خود هدایت نمایند. در این روش در یک وب سایت پر بازدید و با رانکینگ متوسط و بالاتر یک لینک متنی قرار می گیرد این متن یا عنوان لینک بسیار مهم است. عبارت جذابی که برای عنوان لینک خود انتخاب می کنید در میزان کلیکی که صورت می گیرد بسیار موثر است هر چند این عبارت نباید گمراه کننده و دورغین باشد چون اعتبار شما را خدشه دار می کند. فراموش نکنید یکی از اهداف تبلیغات کسب اعتبار است پس آن را خراب نکنید.

تبلیغات متنی روشی ارزان برای تبلیغات است اما برای اینکه این روش در افزایش رانکینگ وب سایت شما موثر باشد باید به صورت طولانی مدت روی آن سرمایه گذاری نمایید. مثلا وقتی که مشتریان با بنده صحبت می کنند و راهنمایی می خواهند به آنها می گویم که این روش تبلیغات را حداقل سه ماهه انجام دهند و به کمتر از آن فکر نکنند. نکته دیگر اینکه در این روش نباید به یک وب سایت اینترنتی تکیه کنند بلکه باید در وب سایت های بیشتری لینک متنی داشته باشند و این کار را به مرور انجام دهند این واضح است که در الگوریتم های گوگل برای این گونه روش ها راهکارهایی قرار گیرد تا بدین روش یک وب سایت فقط با پول خرج کردن یا تقلب نتواند رانکینگ خود را بالا ببرد! و به همین دلیل است که نباید به یک باره در تعداد زیادی وب سایت لینک متنی قرار دهید. اگر شما به یک باره در ۱۰۰ وب سایت تبلیغات متنی قرار دهید مطمئن باشید نتیجه خوبی نخواهید گرفت بلکه باید ابتدا در چند وب سایت با رانکینگ مناسب تبلیغات متنی سفارش دهید آنهم به صورت طولانی مدت و سپس به مرور تعداد این وب سایت ها را بالا ببرید.

 

تبلیغات به صورت ایمیل

یکی دیگر از انواع تبلیغات اینترنتی تبلیغ کالا و خدمات به کمک ایمیل است. این روش می تواند بسیار کارساز باشد به شرطی که به شیوه ای صحیح انجام شود.

برای تاثیر گذاری تبلیغات به این روش باید هر ایمیل به طور خاص برای فرد دریافت کننده ساخته شود این کار ساده ای نیست چون باید تعداد بسیار زیادی ایمیل بفرستید تا یک مشتری واقعی پیدا کنید. یعنی باید بازار هدف را پیدا کنید.

نحوه ساختن هر ایمیل هم در تاثیر گذاری آن بسیار مهم است اولین چیزی که در ایمیل جلب توجه می کند موضوع ایمیل است و فرد با توجه به آن تصمیم می گیرد که آیا آن را باز کند یا خیر. بنابراین باید موضوعی انتخاب نمایید که مشتری شما را ترغیب نماید برای این منظور باید خود را جای مشتری بگذارید و ببینید چه نیازی دارد چه مشکلی دارد که به دست شما حل می شود یا در یک کلام بهترین خدمتی را که به او می توانید ارائه دهید چیست؟ آن را در موضوع ایمیل مشخص نمایید.

در تله ایمیل های دسته جمعی نیفتید. شرکت های تبلیغاتی زیادی هستند که برای شما تعداد زیادی ایمیل می فرستند اما اینکه این ایمیل به دست که می رسد اصلا مشخص نیست آنها هیچگاه لیست ایمیل های خود را در اختیار شما قرار نمی دهند تا آنها را بررسی کنید. دیگر اینکه این شرکت ها یک متن و گرافیک و موضوع ایمیل مشترک برای همه می فرستند. و این کار دو مشکل دارد اول اینکه سیستم های تشخیص اسپم بسیار هوشمند شده اند و ایمیل های این چنینی را به سرعت تشخیص می دهند و آنها را راهی آشغال دانی ایمیل مشتری احتمالی شما می کنند. دوم اینکه چون ایمیل هایی به این شکل هر روز و به تعداد بالا برای همه ارسال می شود عملا کسی علاقه به خواندن چنین ایمیل هایی ندارد و همه به آنها به چشم یک مزاحم می نگرند که فقط قصد سود بردن از آنها را دارد. بنابراین بهتر است که سیستمی برای جمع آوری ایمیل ها مشتریان احتمالی خود داشته باشید و در قسمت موضوع ایمیل تا حد امکان نام شرکت یا شخصی که قرار است ایمیل را دریافت نماید ذکر کنید. ایمیل های تبلیغاتی را باید خود شما یا کارمند شما با نظارت شما تهیه کنند این ایمیل ها باید شبیه یک ایمیل یا یک پیشنهاد شخصی باشد به طوری که وقتی مشتری شما آنرا دریافت کند احساس کند این ایمیل مخصوص او و برای او ارسال شده است. و برای مشتریان هدف ارسال شود تا نتیجه بخش باشد.

آگهی اینترنتی

یکی از بهترین و ارزان ترین روش های تبلیغات در اینترنت آگهی اینترنتی است. این روش برای کسانیکه دارای وب سایت نیستند و می خواهند در اینترنت تبلیغات کنند بسیار مناسب است آنها می توانند شماره های تماس آدرس محل کسب و ایمیل خود را همراه با اطلاعات مناسب در این آگهی ارائه نمایند تا مشتریان بتوانند به سادگی آنها را پیدا کنند.

برای اینکه آگهی اینترنتی شما بیشترین تاثیر را داشته باشد نباید مدت دار باشد یا حداقل طولانی مدت باشد گاه یک صفحه آگهی بعد از سه ماه در گوگل گل می کند و حتی ممکن است این زمان یک سال طول بکشد. بنابراین مدت نمایش تبلیغات بسیار مهم است و هر چه این زمان طولانی تر باشد بهتر است به همین دلیل هم ما در یاد بگیر دات کام آگهی را به صورت مادام العمر هم قرار می دهیم تا برای سفارش دهنده آن تاثیر گذاری بلند مدت داشته باشد. گاه دوستان می پرسند مادام العمر یعنی تا کی پاسخ روشن تا زمانی که وب سایت یاد بگیر دات کام فعال باشد.

نکته دیگری که در این نوع تبلیغ مهم است وب سایتی است که انتخاب می کنید این وب سایت باید دارای رانکینگ خوبی در گوگل باشد هر چه وب سایتی که در آن آگهی می دهید رانکینگ بیشتری داشته باشد شانس نمایش آگهی بیشتر است.

متن و گرافیک هم بسیار مهم است سعی کنید در وب سایتی آگهی دهید که به شما اجازه قرار دادن تصاویر گرافیکی را می دهد تصاویر در تاثیرگذاری تبلیغات شما نقشی اساسی بازی می کند. همینطور متنی که در این آگهی قرار می دهید بسیار مهم است این متن نباید خیلی کوتاه باشد اگر متن شما حداقل ۱۰ خط باشد بهتر است چون در رانکینگ این صفحه و در نتیجه نمایش آن تاثیر مثبت خواهد داشت. بنابراین وب سایتی را انتخاب نمایید که به شما اجازه دهد متن بیشتری در آگهی خود قرار دهید.