جهت دریافت مشاوره رایگان طراحی سایت با ما در تماس باشید

تکنولوژی AMP و تاثیر آن برسرعت سایت و تجربه کاربری

افزایش استفاده کاربران از گوشی‌های هوشمند و رفع نیاز‌های آن‌ها با استفاده از این پلتفرم سبک و سوق جدیدی به سایت‌ها و نحوه طراحی آن‌ها داده است. از این رو موتور جست و جو گوگل واکنشگرایی سایت‌ها و نمایش صحیح آن‌ها در مرورگرهای موبایل را اصلی مهم در رتبه دهی صفحات قرار داده است. به منظور آشنایی با این نوع طراحی سایت مقاله سایت‌های واکنشگرا را مطالعه کنید.

گوگل در اوایل سال 2016 قابلیتی به نام AMP یا همان Accelerated mobile pages را معرفی کرد. در ادامه این مقاله به بررسی بیشتر درباره این ابزار پرداخته و از مزایای استفاده از مطالبی را به منظور آشنایی بیشتر کاربران ارائه می‌‎کنیم.

AMP چیست؟

فناوری ارائه شده توسط گوگل است که با استفاده و پیاده سازی آن در زمان طراحی سایت در مشهد، سرعت بارگذاری صفحات وب برای کاربران روی گوشی‌های هوشمند، بیشتر و بهینه‌تر خواهد بود. این فناوری با کاهش حجم صفحات HTML سرعت بارگذاری روی موبایل را افزایش می‌دهد.

مزایای استفاده از AMP

چرا از AMP استفاده کنیم؟

 1. موضوع سایت و اطلاعات ارائه شده در آن اهمیت چندانی ندارد. اگر قصد دارین سئو و بهینه‌سازی را به منظور دریافت رتبه‌های بهتر در موتور جست وجو برای سایت خود شروع کنید و رتبه صفحات شما در موبایل مهم است پیشنهاد می‌کنیم در زمان طراحی از این فناوری استفاده بهینه داشته باشید. در سایت‌های نوپا که ازAMP برای طراحی صفحات موبایل استفاده کرده‌اند، جهش چند صفحه‌ای در جایگاه کلمات کلیدی دیده شده است. در بالا اشاره کردیم که استفاده از این تکنولوژی سرعت بارگذاری را بیشتر خواهد کرد. هرچه سایت سرعت بیشتری داشته باشید، کاربران رضایت بیشتری داشته و در نتیجه گوگل اعتماد بیشتری به دامنه شما می‌کند و شرایط سایت شما از نظر سئو تغییرات چشم‌گیری خواهد داشت.
 2. طبق بررسی ‌های انجام شده در آمریکا بیش از 60 درصد و در ایران بین 30 تا 50 درصد از جست و جو‌ها و رفع نیاز‌ها توسط کاربران از فضای وب از طریق موبایل صورت می‌پذیرد. اگر قصد دارید این حجم از بازدیدکنندگان محتوا سایت شما را به دلیل سرعت پایین نادیده نگیرند، همین حالا اقدام به طراحی با استفاده از AMP کنید
 3. افزایش رضایت کاربر و بهبود تجربه کاربردی، خودتان را جای کاربری بگذارید که خدمات سایت شما را از طریق موبایل انتخاب و قرار است از آن‌ها استفاده کند. زمانی که سایت شما در موبایل با سرعت بیشتری برای کاربر لود شود، کاربر رضایت بیشتری داشته و امکان بازگشت او به سایت و همچنین تبلیغات برای شما بین اطرافیانش بیشتر خواهد بود .

روش کار AMP چگونه است؟

همانطور که در بالا توضیح دادیم، با استفاده از AMP حجم کدهای HTML در صفحات موبایل کم‌تر شده و بهینه سازی می‌شوند. با این کار سرعت لود صفحات و نمایش محتوا برای کاربر افزایش داشته و گوگل رتبه بهتری برای شما در نظر می‌گیرد.

3 قانون مهم در این تکنولوژی وجود دارد. اولین قانون این است که شما در ای ام پی نمی‌توانید از همه تگ‌ها استفاده نکنید و در قانون دوم گفته شده است که طراح مجاز به استفاده از کد‌های ساده و سبک در زبان برنامه نویسی CSS است. قانون سوم و مهم‌ترین بخش آن این است که استفاده از کدهای JS به صورت محدود بوده و در همه‌جای صفحه امکان قرارگیری این دسته از کدها نیست

به طور کلی می‌توان گفت تکنولوژی AMP متشکل از پرکاربردترین کدها بوده که حجم پایینی دارند. همچنین CSS های استفاده شده در صفحه را نادیده گرفته و تگ‌های سنگین استفاده شده در کد صفحات را غیر مجاز درنظر می‌گیرد. همه این موارد به دلیل افزایش سرعت لود صفحه در نظر گرفته می‌شوند.

مزایای استفاده از Amp

 1. استفاده از AMP کاملا رایگان بوده و Open Source است.
 2. افزایش سرعت لود سایت در دیوایس‌های موبایل
 3. افزایش رتبه سایت در نتایج گوگل
 4. تکنولوژی AMP باعث بهبود عملکرد سایت در زمینه‌های مختلف خواهد شد. به طور مثال با درنظر گرفته نشدن CSs و JS به افزایش سرعت سایت شما کمک می‌کند.
 5. افزایش نرخ تبدیل در سایت
 6. افزودن تبلیغات به صفحات طراحی شده با ای ام پی. با این کار امکان ساخت حساب و فعالیت در ابزار Adsense و درآمدزایی دلاری از سایت خود را خواهید داشت.
 7. فشرده‌سازی و بهینه سازی تصاویر به کار رفته در محتوا سایت به صورت خودکار
 8. فشرده‌سازی صفحات سایت تا 45 درصد( به گفته گوگل) با استفاده از AMP Lite

آشنایی با AMP

معایب استفاده از AMP

 • عدم نمایش برخی اطلاعات در ابزار گوگل آنالیتیکس
 • نزولی شدن درآمد تبلیغات
 • پیاده سازی و اجرا قابلیت ردیابی و Track کردن کاربرد دشوارتر از قبل خواهد شد.
 • عدم نمایش مواردی مانند پاپ آپ به کاربران و کاهش نرخ تبدیل ( این مورد اثبات نشده است.)

تاثیر AMP بر سئو سایت

درست با معرفی الگوریتم MobileGeddon در سال‌های گذشته، تاثیر سرعت و کیفیت صفحات موبایل برای افزایش یا کاهش رتبه در صفحه نتایج گوگل بیشتر و بیشتر شد. به همین منظور AMP به عنوان راه‌کاری برای بهبود و افزایش سرعت صفحات به منظور بارگذاری در موبایل به عنوان روشی موثر شناخته و استفاده شد.

افزایش میزان رضایت کاربر از سرعت سایت و ارائه خدمات شما در موبایل باعث افزایش زمان حضور در صفحات سایت، جابه‌جایی میان صفحات، بازگشت کاربران قدیمی به سایت و… خواهد شد. از آنجایی که تمامی تمرکز گوگل و هدف او از ارائه انواع الگوریتم‌های رتبه‌بندی، رضایت کاربرانی است که از طریق این موتور جست و جو وارد سایت‌های مختلف می‌شوند. در نتیجه با افزایش رضایتمندی کاربران از وب‌سایت شما، می‌توان گفت AMP روی سئو سایت تاثیر چشم‌گیری دارد.

در این مقاله از پارس وب خواندیم که…

سرعت سایت و فاکتور تجربه کاربری در سایت‌ها چه اهمیتی دارد. یکی از مهم‌ترین راه‌کارهای افزایش این 2 موضوع در صفحات موبایل را معرفی کردیم. سپس با فواید و مضرات استفاده از AMP آشنا شدیم و از روش کار و تاثیر AMP در صفحات موبایل مطلع شدیم. در ادامه از تاثیرات چشم‌گیر استفاده از آن در سئو سایت و رتبه‌بندی‌های صفحات شما در SERP صحبت کردیم. اگر به مباحث آموزشی در حوزه طراحی سایت و سئو علاقه‌مند هستید از بلاگ پارس وب دیدن کرده و بروزترین مقالات ما را مطالعه کنید.

AMP چیست؟
فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.