لوگو پارس وب
مشاوره رایگان ۰۵۱۳۸۶۶۶۰۲۷

جهت دریافت مشاوره رایگان طراحی سایت با ما در تماس باشید

با نقشه سایت و روش‌های ساخت آن آشنا شوید

ابتدای مقاله را با ذکر مثالی آغاز می‌کنیم؛ تصور کنید که قصد سفر دارید و در راه شما اماکن گردشگری و دیدنی زیادی وجود دارد. مسیر را به صورت ذهنی بلد بوده و دقیقا نمی‌دانید که از چه راهی به مقصد خود خواهید رسید. اینجاست که نیاز به استفاده از نقشه برای مسیریابی بهتر دارید.

حال در نظر داشته باشید که شما مدیر یک سایت فروشگاهی با 100 ها صفحه محصول و… هستید. فرآیند سئو و بهینه سازی سایت را برای افزایش میزان بازدید و پیشرفت فروشگاهی آنلاین خود شروع کردید. دسترسی سایت را برای بازدید خزنده‌های گوگل باز کرده و منتظر اینکدس و نمایش صفحات خود در SERP هستید. پیچیدگی صفحات شما کار سر زدن و ایندکس صفحات را برای خزنده گوگل دشوار و زمان بر خواهد کرد. همین لحظه وقت مناسبی است که شما نقشه‌ای منظم به منظور افزایش سرعت خزش نیاز دارید. در این مرحله است که نقشه سایت وارد عمل شده و خیال شما و خزنده گوگل را آسوده می‌کند.

در این مقاله از پارس وب قصد داریم تا مبحث نقشه سایت، جزوی جدانشدنی از سئو را برای شما شرح داده و زیر و بم آن را آموزش دهیم.

سایت مپ چیست؟

با توجه به توضیحات بالا سایت مپ فایلی است که در آن آدرس همه صفحات سایت ( در سایت‌هایی با صفحات کم‌تر) و یا آدرس صفحات مهم سایت ( سایت‌هایی با صفحات زیاد) در آن گنجانده شده تا خزنده گوگل آسان‌تر متوجه آدرس‌ها شده و سرعت ایندکس آن‌ها بالاتر رود.

نظم به ‌کار رفته در زمان قراردادن آدرس‌ها در سایت مپ نقش مهمی دارد. به این صورت که صفحات مربوط به هر دسته بندی زیر مجموعه‌ای از آن باشد. به طور مثال آدرس‌های مربوط به مقالات سایت، زیر مجموعه‌ای از آدرس دسته بندی بلاگ باشند.

نقشه سایت

سوال: آیا سایت شما به site map نیاز دارد؟

با توجه به این موضوع که داشتن نقشه سایت برای هر سایتی مفید و ضروری است، اما در صورت وجود برخی شرایط استفاده از سایت مپ می‌تواند موثرثر و کارسازتر باشد. در ادامه به معرفی این شرایط خواهیم پرداخت.

  1. در صورتی که سایت نوپا و تازه تاسیسی دارید و محتوای خاصی در سایت منتشر نشده است پس طبیعی است که لینک سازی داخلی هم برای صفحات شما ثبت نشده باشد. در این صورت برای دیده شدن صفحات بهترین راه حل استفاده از سایت مپ می‌باشد.
  2. در مقابل شما سایت بزرگ با تعداد صفحات بی‌شمار داشته و از خزش خزنده‌های گوگل به تمامی صفحات سایت خود مطمئن نیستید؛ در این مرحله هم استفاده از نقشه سایت راه حل مناسبی است.
  3. در صورتی که در سایتتان از URL های داینامیک استفاده می‌کنید، نقشه سایت می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای سایت شما باشد.
  4. محتوا درج شده در سایت به درستی به صفحات هدف لینک سازی داخلی نشده باشد.

آشنایی با ساختار نقشه سایت XML

پروتکل‌هایی به عنوان قانون به صورت رسمی در سایت Sitemap.org ثبت شده‌اند که تمامی موتورهای جست وجو موظف به اجرا و استفاده از آن‌ها هستند. در ادامه یکی از نمونه کدهایی که در سایت مپ مورد استفاده قرار می‌گیرد را مشاهده خواهیم کرد.

<?xml version=”1.0″ encoding=”UTF-8″?>
<urlset xmlns=”http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9″>
<url>
<loc>http://www.example.com/</loc>
<lastmod>2020-04-30</lastmod>
<changefreq>monthly</changefreq>
<priority>1.0</priority>
</url>
<url>
<loc>http://www.example.com/about-us.html</loc>
<changefreq>yearly</changefreq>
<priority>0.4</priority>
</url>
</urlset>

این کدهای از سری تگ‌های اختیاری و الزامی تشکیل شده‌اند. لازم به ذکر است که کدهای XML مناسب و معتبر همیشه با تگ‌های الزامی شروع “<XML?>” آغاز خواهند شد.  سپس این تگ با تگ دیگری همچون “<urlset>” دنبال می‌شود که حاوی حداقل یک صفت Xmlns است که ساختار کلی XML را تعریف می‌کند.

دقت داشته باشید که تمامی آدرس‌های درج شده در sitemap می‌بایست حاوی دو تگ الزامی <Url> و  یک تگ <loc> باشند. استفاده از بقیه تگ‌ها اختیار است.

آشنایی با فرمت اصلی نقشه سایت و انواع آن

به طور کلی موتورهای جست و جو مانند گوگل، فرمت جهانی XML را برای تمامی sitemap ها پذیرفته‌اند. با این حال موتورهای جست و جو فرمت دیگری را که مربوط به feed نفشه سایت است قابل پذیرش می‌دانند.

نکته:  feed نفشه سایت از پروتکل‌هایی مانند Atom 1.0، Rss و فایل‌های متنی ASCII استفاده خواهد کرد.

نحوه ایجاد sitemap در سایت‌های وردپرسی

به طور کلی سیستم مدیریت محتوا وردپرس در همه حوزه‌ها کار را برای کاربران خود آسان‌تر کرده است. ساخت و معرفی نقشه سایت در سایت‌های وردپرسی هم از این موضوع خارج نیستند. در وردپرس با استفاده از افزونه‌های مربوط به سئو مانند یاست و رنک مث شما بدون کدنویسی و استفاده از تگ‌های مختلف برای ساخت نقشه سایت، صاحب نقشه سایت اختصاصی خود خواهید شد.

به طور معمول نقشه سایت وردپرسی با وارد کردن آدرس www.Domain.com/sitemap.xml در دسترس خواهد بود.

نقشه سایت

نحوه ایجاد نقشه سایت با ابزارهای جانبی

اگر CMS اختصاصی را به عنوان بستری برای طراحی سایت در مشهد انتخاب کرده‌اید، با استفاده از روشی که در ادامه مقاله ذکر خواهیم کرد، نقشه سایت خود را ساخته و در دسترسی خزنده‌ها قرار دهید. از ابزارهای آنلاین مانند XML-sitemaps به منظور ساخت نقشه سایت خود استفاده کنید. به منظور دسترسی به این ابزار کافیست نام آن را نوشته، وارد ابزار شده و آدرس سایت خود را در کادر تعبیه شده وارد کنید. دقایقی زمان نیاز است تا نقشه سایت شما توسط ابزار ساخته و به صورت فایل به شما تحویل داده شود. در ادامه ابزارهای دیگری به منظور انجام این کار به شما معرفی خواهیم کرد.

  1. Dynomapper
  2. Mindmup
  3. Slickplan
  4. Writemaps
  5. Mindnode
  6. Powermapper

نحوه معرفی نقشه سایت به گوگل

از یک روش آسان و کاربردی می‌توانید محتوا نقشه سایت خود را به خزنده‌های گوگل معرفی کنید.

در ابزار سرچ کنسول حساب کاربری ساخته و سایت خود را ثبت کنید. از نوار ابزار سمت چپ روی گزینه سایت مپ کلیک کرده و آدرس نقشه سایت خود را در کادر مد نظر وارد کنید. 1 تا 2 روز صبر کرده تا نقشه سایت شما در گوگل ثبت شود.

در این مقاله خواندیم که….

نقشه سایت چیست و اهمیت آن برای سئو تا حد است. با انواع نقشه سایت آشنا شده و از تگ‌های مهم به کار رفته در آن مطلع شدیم. با روش‌های ساخت نقشه سایت در طراحی سایت وردپرس و سایت‌های اختصاصی به طور کامل آشنا شدیم.

نقشه سایت
فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
در صورتیکه مایل به مشاوره تلفنی هستید فرم زیر را پر کرده و منتظر تماس کارشناسان پارس وب باشید…
دریافت مشاوره رایگان تلفنی