لوگو پارس وب
مشاوره رایگان ۰۵۱۳۸۶۶۶۰۲۷

جهت دریافت مشاوره رایگان طراحی سایت با ما در تماس باشید

گوگل ترند؛ راهنمای انتخاب بهترین کلمه کلیدی

به طور کلی دریافت اطلاعات کاربردی زیادی در رابطه با کلمات کلیدی از طریق گوگل ترند در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. در معنای لغوی واژه Trend کلماتی مانند تمایل یا گرایش دیده می‌شود. قاعدتا در زمان بازدید از وب‌سایت‌های خارجی با این واژه برخورد کرده‌اید که با مراجعه به آن قسمت صفحات و موضوعاتی از سایت که کاربران گرایش بیشتری به آن‌ها دارند، نمایش داده خواهد شد. به طور در بخش Trends در سایت یوتیوب، شما ویدئوهایی را مشاهده می‌کنید که در بازه‌های زمانی مختلف بیشترین میزان کلیک و نمایش را داشته‌اند.

معرفی گوگل ترندز

حال با توجه به توضیحات ارائه شده ابزار اختصاصی گوگل ترندز (Google Trends) با هدف ارائه میزان جست و جو کلمات کلیدی و یا کلمات مرتبط با آن‌ها در اختیار کاربران قرار گرفته است. کافیست با انتخاب کشور مد نظر و وارد کردن کلمه کلیدی مورد نظر میزان محبوبیت آن را در لوکیشن انتخاب شده مشاهده کنید. در ادامه با توضیحات گوگل درباره این ابزار آشنا خواهیم شد.

 1. نتایج به دست آمده و آمارهای نمایش داده شده بر اساس کشوری است که شما انتخاب کرده‌اید.
 2. نمودارهای تعبیه شده با در نظر گرفتن فاکتور میزان جست و جو ومحبوبیت کلمه در لوکیشن مشخص و زمان مشخص در دسترس قرار گرفته است.
 3. نتایج حاصل شده بر پایه تعداد جست و جو هر عبارت نسبت به تعداد کل جست و جوهای همه عبارات، در مقیاسی بین صفر تا صد بدست می‌آید.
 4. نتایج برابر برای یک جست و جو در مناطق مختلف، نشان دهنده یکسان بودن محبوبیت یکسان آن کلمه کلیدی در این مناطق نیست

آشنایی با گوگل ترندز

مزایای استفاده از Google trends

همانطور که در پاراگراف‌های قبلی به آن اشاره کردیم، این ابزار قابلیت‌های زیادی دارد که در ادامه لیست مهم‌ترین مزایای استفاده از آن را به شما می‌گوییم.

 1. ایجاد درک بهتر از مخاطب هدف براساس میزان سرچ و محبوبیت کلمه کلیدی بین کاربران
 2. مقایسه 2 عبارت کلیدی مرتبط با کسب وکارتان به منظور استخراج بهترین مورد
 3. آشنایی بیشتر با رقبا کاری
 4. بهبود سئو در مشهد با نگارش محتوا‌های کاربردی و نزدیک‌تر به خواسته کاربر
 5. انتخاب درست کلمه کلیدی
 6. بهبود وضعیت سایت از نظر سئو محلی با کمک آمارهای منطقه‌ای که از این ابزار در اختیار وب مستران قرار می‌گیرد.

بهترین زمان استفاده از گوگل ترندز؟

به طور کلی 3 حالت زیر را می‌توان بهترین زمان برای استفاده از این ابزار دانست:

 • وقتی کسب و کار نوپایی داریم و توانایی مالی برای استفاده از ابزارهای پولی مانند کیوردپلنر و … را برای جست و جو کلمات کلیدی نداریم
 • مشخص کردن میزان محبوبیت کلمه کلیدی مشخص در بازه زمانی مشخص
 • مقایسه آمار جست و جو شکل‌های مختلف نگارش یک کلمه، به جرات می‌توان این بخش را از محبوب‌ترین قابلیت‌های ترندز دانست.

چگونه از گوگل ترندز استفاده کنیم؟

کار کردن با این ابزار بسیار آسان است. رایگان بودن این سرویس میزان محبوبیت آن را 2 برار کرده است. برای شروع وارد آدرس https://trends.google.com شوید. گوشه بالا سمت راست سایت کشور مدنظر خود برای نمایش آمارهای مربوط به محبوبیت کلمه کلیدی را انتخاب کرده و سپس در کادر تعبیه شده کلمه کلیدی مد نظر خود را قرار دهید. روی ذره بین کلیک کرده و منتظر مشاهده نمودارهای مربوطه باشید.

در صفحه نتایج موارد زیر مورد توجه قرار می‌گیرند.

 1. نمودار سرچ

با توجه به این نمودار میزان سرچ و محبوبیت کلمه خود را مشاهده کنید. در زیر این نمودار بخش دیگری قرار دارد که میزان جست و جو شما را براساس مکان‌های جغرافیایی مرتبط به لوکیشن اصلی انتخاب شده، نمایش می‌دهد. به طور مثال اگر ایران را انتخاب کنید، در زیر نمودار میزان سرچ کلمه کلیدی در شهر‌های تاپ ایران به شما نمایش داده خواهد شد.

 1. قسمت مربوط به جست وجو محلی

در این قسمت براساس لوکیشن وارد شده نمودارهای میزان جست تغییر می‌کند.

 1. جست و جو زمانی

همانطور که از اسمش پیداست میزان سرچ در بازه زمانی خاص با استفاده از این قسمت تنظیم می‌شود.

 1. جست و جو دسته‌ای

در این قسمت جستجوی خود را می توانید بر اساس دسته های مختلف قرار دهید. این دسته ها شامل گروه های خاص مانند هنر، اتومبیل، تکنولوژی و … می باشد.

گوگل ترندز

 1. نوع جست و جو

نوع جست و جو منظور جست و جو در عکس‌ها، اخبار و … است که با انتخاب هریک از این موارد، محبوبیت کلمه کلیدی مد نظر شما را در پلتفرم انتخاب مشخص می‌کند.

نکته» پس از سرچ کلمه کلیدی مد نظر و ورود به صفحه مشاهده نتایج به بخش جذاب و کاربردی این ابزار می‌رسیم. کلمه Compare به معنای مقایسه در تب بعدی برای شما نمایش داده می‌شود. با کلیک روی آن کلمه کلیدی که می‌خواهید با کلمه کلیدی قبلی شما مقایسه شود در آنجا وارد کنید. این بخش بیشتر با هدف مقایسه‌ی بین نگارش‌های متفاوت کلمات کلیدی در دسترس قرار گرفته است.

سوال» آیا گوگل ترندز مشابه داده‌های نظر سنجی است؟

این ابزار و اطلاعات بدست آمده از آن را نمی‌توان جزوی از دسته نظر سنجی‌های علمی دانست و نباید داده‌های بدست آمده توسط ترندز را با داده‌های نظر سنجی اشتباه گرفت. ترندز به طور کلی نمایشی از میزان علاقه در جست وجو عبارتی خاص است. در نظر داشته باشید داده‌های بدست آمده توسط این ابزار همیشه قبل از نتیجه‌گیری باید با عنوان یکی از نقاط داده‌ها در نظر گرفته شوند.

 در این مقاله از پارس وب…

با یکی از کاربردی‌ترین ابزارهای ارائه شده توسط گوگل آشنا شدیم. تعریفی جامع از گوگل ترند ارائه داده و سپس از مزایای استفاده از این ابزار برای کاربران توضیح دادیم. در ادامه آموزشی مختصر از نحوه کار با آن و گزینه‌های کاربردی در این ابزار صحبت کردیم. اگر شما هم به آموزش‌ها در حوزه طراحی سایت و سئو علاقه‌مند هستید، پیشنهد می‌کنیم جدید‌ترین و بروزترین مقالات را در بلاگ پارس وب مطالعه کرده و اطلاعات خود در رابطه با سئو و طراحی سایت افزایش دهید.

آموزش گوگل ترندز
فهرست مطالب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان
در صورتیکه مایل به مشاوره تلفنی هستید فرم زیر را پر کرده و منتظر تماس کارشناسان پارس وب باشید…
دریافت مشاوره رایگان تلفنی